Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: 450 km yürüyüp kenara çekilmekle olmaz bu işler

Yavuz Baydar: 450 km yürüyüp kenara çekilmekle olmaz bu işler

PAYLAŞ

CHP’nin Adalet Yürüşü’nün saman alevi gibi olduğuna ve devamının gelmediğine dikkat çeken artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, “450 km yürüyüp kenara çekilmekle, Diyarbakır’da demokratik hak kullanan diğer muhalefete utangaç bakış atmakla, tatile gitmekle olmaz bu işler. Bu enkazı, biriken bu devasa çöp yığınını nasıl temizleyeceksiniz?” diye yazdı.

Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Tarihi anlamayan bir muhalefet, şimdiden faşizme dönüşmüş olan, haydi faşizm demeye çekiniliyor; dört başı mamur bir ‘mobokrasi’ haline bürünen bu yönetime karşı alternatif oluşturamaz.

Adalet Yürüyüşü bittiğinde biraz beklemiş ve ‘saman alevi mi?’ sorusunu sormuştum. Tespit veya iddia değildi. Ve şimdi bu sorunun cevabını alıyoruz: Gerisi gelmiyor, gelemiyor, gelecek gibi de görünmüyor.

Siyasette muhalefet, hele ana muhalefet, sabah 9’da açılan, 17’de kapanan bir arzuhal veya avukat bürosu değildir. 24 saat sokakta, insanların arasında olacaksınız. Vapurda simitçi mi dövüldü, çocuk yaştakiler insanlık dışı yerlerde mi çalıştırılıyor, kadınlara taciz (çellist kız vakasında olduğu gibi) resmi boyutlara mı vardı, işsizlik tırmanıyor mu… Madem muhalefeti seçtiniz ve insanlara hayal iddiasındasınız, o zaman karşılığını verecekseniz.

450 km yürüyüp kenara çekilmekle, Diyarbakır’da demokratik hak kullanan diğer muhalefete utangaç bakış atmakla, tatile gitmekle olmaz bu işler.

İktidar yolun sonuna geldiyse, diyelim doğru, halk o yolun sonunda ne bulacak?

Bu enkazı, biriken bu devasa çöp yığınını nasıl temizleyeceksiniz?

Yazının tamamı için…