Ana sayfa Gündem Yangınlara çare: Ormana giriş, izne bağlandı

Yangınlara çare: Ormana giriş, izne bağlandı

Kütahya Valiliği, Tavşanlı, Gediz ve Domaniç ilçelerindeki yangınların ardından ildeki ormanlara girişleri 30 Eylül’e kadar yasakladı, girmek isteyenlerin kolluk kuvvetlerinden izin alması gerektiğini açıkladı.

PAYLAŞ

Ormanlara izinsiz girenlere ise Kabahatler Kanunu gereğince para cezası kesileceği bildirildi.

DHA’nın haberine göre, Kütahya Valiliği, üç ilçede yaşanan orman yangınlarının ardından, kentte ormanlara izinsiz giriş yapılmaması kararı aldı. Valilikten yapılan açıklamada orman yangınları konusunda hassas bir dönemden geçildiği belirtilerek, şöyle dendi: “Bu karar, ilimizde hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde, nispi nemin düşük ve rüzgar hızının fazla olması ile birlikte orman yangınlarının çıkmasında olağanüstü bir dönem yaşanması nedeniyle ormanlara kontrolsüz giriş-çıkışların önlenmesi ile orman yangınlarının çıkmasını engellemek, Kütahya sınırları içerisindeki ormanlarda orman yangınlarının çıkmasını önlemeye yönelik alınacak güvenlik tedbirlerini kapsar.

Meteorolojik tahminlere göre sıcak ve nemin Eylül ayı içerisinde devam edecek olması nedeniyle ormanlara giriş-çıkışlar 30/09/2019 tarihine kadar kolluk kuvvetlerinin iznine tabidir. Tabiat parkları, piknik ve mesire yerleri kapsam dışındadır. Ormanlara giriş-çıkışlar orman idaresi kolluk kuvvetleri ile denetim altında tutulacak, jandarma güçleri tarafından her türlü verilecek.”

Valiliğin açıklamasında, ormanlara izinsiz giren kişiler hakkında ise Orman Kanunu’nun 74’ncü maddesi, 107 maddesi ve ilgili hükümlere göre yasal işlem yapılacağı belirtildi.