Ana sayfa Gündem Sur Belediyesi’ne kayyım atandı

Sur Belediyesi’ne kayyım atandı

Sur Belediyesi Eş Başkanı Filiz Buluttekin dün hakkındaki bir soruşturma gerekçesiyle evi basılarak gözaltına alınmıştı.

PAYLAŞ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Sur Belediye Başkanı HDP’li Filiz Buluttekin’in yerine ilçe kaymakamı Abdullah Çiftçi kayyım olarak atandı.

Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin ile 2 belediye meclis üyesi, dün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Belediye başkanı ve meclis üyelerinin emniyetteki sorgusu sürerken, Diyarbakır Valiliği’nden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi’nin Filiz Buluttekin’in yerine atandığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Sur Belediye Başkanı Feyme Filiz Buluttekin, hakkında devam eden adli işlem süreci ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/17902 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığımızın 20.12.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca yine aynı kanunun 46’ncı maddesi kapsamında Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Sur Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”