Ana sayfa Gündem Siverek’te neler oluyor? Katliamın görüntüleri ortaya çıktı

Siverek’te neler oluyor? Katliamın görüntüleri ortaya çıktı

Ajanslara arazi kavgası olarak yansıtılan olayda Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’ne bağlı Çeltik Köyü’nde, İzol aşiretine mensup amca çocukları arasında çıkan kavgada 6 kişi öldü, 5 kişi ise yaralanmıştı. Katliamın arkasında AKP kurucularından olan Zülfikar İzol'un olduğu iddia edilirken olayın görüntüleri katliamdan kurtulan ve ailesine saldırının görüntülerini gözyaşları içinde çeken Yekbun İzol tarafından paylaşıldı.

PAYLAŞ

Urfa’nın Siverek ilçesinde 15 Haziran günü haber ajanslarına “Arazi anlaşmazlığı çatışması” olarak yansıyan olayı kayıt altına alan, akrabaları öldürülenler, yaşananın çatışma değil tek taraflı bir katliam olduğunu söylüyor.

4’ü kendi ailesinden 6 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı olayı cep telefonuyla gözyaşları içerisinde çeken Yekbun İzol’un sosyal medyada paylaştığı ifadelere göre katliamın sorumlusu olarak AKP eski Milletvekili ’un kardeşleri Cihan İzol, Medeni İzol, Cemal İzol, Bülent İzol ve Ferman İzol gösteriliyor.

Yekbun İzol, olay günü 4 araba, bir traktör ve 10’dan fazla kişiyle evlerinin önüne gelen bu kişilerin annesi, babası, amcasının eşi ve amcasının oğlunu katlettiğini, iki kuzeninin de yaralı olduğunu belirtiyor. Olayda hayatını kaybedenlerin isimleri Hakkı, Zozan, Meral ve Serdar İzol.

Güvenlik gerekçesiyle adının açıklanmasını istemeyen bir mahalleli, katliamdan önce mağdur olan evin sakinlerinin, aranan 3 kişiye operasyon olacağı bilgisiyle tüm silahlarını sakladığı, ardından köye baskın yapan jandarmanın kısa bir aramadan sonra mahalleden ayrıldığı kaydedildi. Jandarmanın köyden ayrılmasından kısa bir süre sonra Zülfikar İzol’un kardeşi Cihan İzol’un bir grupla birlikte silahlı baskını gerçekleştirdiği belirtiliyor.

 

ANLAŞMAZLIK NASIL BAŞLADI?

Yekbun İzol, “arazi kavgası” denilen anlaşmazlığın 2003 yılında amcası Mehmet Ali İzol’un kendi düğününde kına gecesi “toprak davası” için öldürülmesiyle başladığını belirtiyor.

Mahalleyi ve aileleri tanıyan ve güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir mahallelinin Mezopotamja Ajansına verdiği bilgiye göre 2003 tarihinde Mehmet Ali İzol’un öldürülmesi olayında anneleri farklı babaları bir olan Hakkı, Serdar ve Mustafa İzol’un kardeşlerini öldürmek suçlamasıyla yargılandığını ve gıyabi tutuklama kararıyla kaçak duruma düştüklerini belirtti. Söz konusu olay yaşanınca çocukların babası Seydo İzol’un 2 bin 700 dönümlük topraklarını emaneten kardeşinin oğlu olan dönemin AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol’a devrettiği ifade edildi. Böylelikle 15 Haziran’da yaşanan katliama kadar, toprak anlaşmazlığının başladığı ve devam ettiği söyleniyor.

“Bunu yapanlar kurban olarak babamı ve iki amcamı seçti, onlar öldürdü dediler” diyen Yekbun İzol ise 2003’teki cinayet nedeniyle suçlanan babası ve 2 amcasının olay günü orada olmadığını ancak buna dair delillerin ortadan kaldırıldığını öne sürdü: “Olayın yaşandığı gece biz babamla beraber dedemin yasındaydık, annemin babasının yasında başka bir köydeydik. İki amcam da amcamın oğlunu doktora götürmek için Mersin’e gitmişti. Otobüste amcamların cüzdanları çalınmıştı, karakol kayıtları mevcuttu, hastaneye gittiklerine dair kayıtlar mevcuttu ama bütün deliller ortadan kaldırıldı, yok edildi. Bunu yapan da öz amca oğullarıydı! Zülfikar İzol, eski Şanlıurfa AKP milletvekili, o dönem elinde olan tüm gücünü, yetkisini kullanarak tüm delilleri ortadan kaldırdı.”

“ZÜLFİKAR İZOL BABAMI KANDIRDI”

Zülfikar İzol’un babasını ‘Sen tüm tapularını benim üstüme ver, suçsuz olduğunuz ortaya çıkınca ben tüm tapularını sana geri vereceğim’ diyerek inandırdığını belirten Yekbun İzol, davaya bakması için tuttukları avukatın da mahkemede savunma yapmadığını, mahkemelere katılmadığını, sürekli kendi aleyhlerine hareket ettiğini belirtti.

Yekbun İzol, 17 yıl boyunca annesi, diğer iki amcasının eşi ve çocuklarıyla yalnız kaldıklarını, kendi köylerinde birlikte yaşadıkları akrabaları tarafından sürekli tehdit, taciz ve zorbalıkla korkutulmaya, kendi topraklarından, evlerinden sürülmeye çalıştıklarını söyledi. Tehdit edildiklerinde çağırdıkları jandarmanın da onları koruduğunu söyleyen İzol, “Jandarmayı çağırdığımızda jandarma ilk olarak onların evine gider, olayı kendi içlerinde hallederlerdi. Yanımızda hiç kimse yoktu devlet adına, adalet adına hiçbir şey yoktu” dedi.

Olaydan bir gün önce jandarmanın evlerine geldiğini, esas niyetin ise etrafa bakmak, kimler var kimler yok öğrenmek olduğunu söyleyen İzol, sonraki gün yaşanan katliam için de “Bunca insanı savunmasızken katletmek hiçbir yerde yazmaz. Bu soykırımdır” dedi.

“ADALET İSTİYORUZ”

Yekbun İzol, “Ama o kadar kolay olmayacak bunun üstünü örtbas etmek. Her şey bizim gözlerimizin önünde yaşandı ve biz bunu kaydettik. Hepsi kayıt altına alındı. Biz dört kişi, hepsini kendi ellerimizde telefonla kameraya aldık. Gözlerimizin önünde ölümlerini izleyip kaydetmek zorunda kaldık. Bu çok büyük bir acı. Ben herkes bunu bilsin, duysun istiyorum. Bunu tüm Türkiye bilmeli. Bunların nasıl insanlar olduğunu, nasıl bir ölüm planı hazırladıklarını bilmeli. Bize yardım edin, sesimizi duyun. Biz altı kardeş annesiz babasız bırakıldık. En küçüğümüz henüz 9 yaşında. Adalet istiyoruz. Bu ülkede hak hukuk adına bir örnek olsun bu cinayetlerin ortaya çıkarılması. Bizim hakkımız olan yani…” çağrısı yaptı.

 


 

JANDARMA SİLAH ARAMASI YAPTI, ARDINDAN BASKIN DÜZENLENDİ

Güvenlik gerekçesiyle adının açıklanmasını istemeyen ve Mezopotamja Ajansına konuşan bir mahalleli, katliamdan önce mağdur olan evin jandarma tarafından basıldığı ve silah araması yapıldığını, jandarma köyden ayrıldıktan hemen sonra ise Zülfikar İzol’un kardeşi Cihan İzol’un bir grupla birlikte silahlı baskın düzenlediğini aktardı.

MAĞDURLARDAN İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Olayın ardından saldırganlardan Cihan İzol ile mağdur taraftan yaralı Mehmet Metin İzol ve Yusuf Rojhat İzol’un gözaltına alındığını aktardı. Siverek Adliyesine dün sevk edilen şahıslar “Adam öldürmek ve teşebbüs etmek”ten tutuklandı.

Ölenlerden Hakkı İzol’un 2003 yılında kardeşi Mehmet Ali İzol’u öldürme suçlamasıyla “Giyabi tutuklu” olarak arandığı ve bu süre içinde köyde yaşadığının herkes tarafından bilindiği öğrenildi.

#SİVEREKTEKİKATLİAMASESVER

Katliama dair videonun paylaşılmasıyla #SiverekteKatliamVar etiketi Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti. HDP Milletvekili Murat Çepni, Twitter hesabından “Siverek’te bir aile silahla, taşlarla vahşice katlediliyor. Arazi kavgası değil katliam. Katiller nerede” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise “Görüntülere yansıyan bu katliama yönelik olarak kime uzanırsa uzansın çekinmeden etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir. 21. yüzyılda hepimizin kanını donduran bu vahşete karşı kimse sessiz kalamaz. Takipçisi olacağız.” ifadesini kullandı.

AKP’Lİ ESKİ VEKİLDEN SAVUNMA

Katliamın ardından sosyal medyada bir paylaşımda bulunan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü eski AKP’li vekil Mazhar Bağlı, “Siverek’teki katliamı ‘AKP eski milletvekili Zülfikar İzol’ üzerinden AK Partiye bağlayan ne çok alçak varmış? Hiç alakası yok. Zira bölgedeki çatışmalar, tamamen farklı bir sosyolojiye sahip ve de “içe” dönüktür. Kan davaları “öteki” ile değil kendi kanından olanlardır maalesef” ifadesini kullandı.