Ana sayfa Editörden Perinçek: “Erdoğan, ABD’nin Toma Hawk füzelerinden daha çevik davrandı”

Perinçek: “Erdoğan, ABD’nin Toma Hawk füzelerinden daha çevik davrandı”

PAYLAŞ

Aydınlık Yazarı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Suriye’ye askeri müdahale’ ile ilgili açıklamasının ardından sarf ettiği, “Lafta kalmasın. İcraat ortaya konulursa Türkiye olarak bize ne düşüyorsa bunu yapmaya hazırız, asla çekinmeyiz” sözlerini eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “ABD’yi komşumuz Suriye’ye karşı silah kullanmak için kışkırttı” sözleriyle eleştiren Perinçek, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin Toma Hawk füzelerinden daha çevik davrandı.” dedi.

Perinçek’in yazısının bazı kısımları şöyle:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’nin Toma Hawk füzelerinden daha çevik davrandı. ABD Başkanı Trump kendi kurmaylarıyla Suriye’ye karşı ne yapılacağını tartışırken, Tayyip Erdoğan, “Biz de Türkiye olarak, bize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi. Daha önemlisi, “lafta kalmasın” sözleriyle ABD’yi komşumuz Suriye’ye karşı silah kullanmak için kışkırttı.

Cumhurbaşkanı kendi adına “üzerine düşeni yapmaya hazır” olabilir. Bu onun şahsi kararıdır ve Türkiye’yi bağlamaz. Ama daha önemlisi, Cumhurbaşkanı savaş gibi ciddî korularda ileri geri beyanatlarda bulunamaz. Eğer “üzerine düşeni yapmaya” o kadar arzulu ise, o zaman Cumhurbaşkanlığından istifa eder ve ABD’yi savaşa kışkırtan beyanatları sıradan bir kişi olarak yapabilir.

Yazının devamı için…