Ana sayfa Editörden Oya Baydar: Şimdi ben kime hakaret etmiş olacağım?

Oya Baydar: Şimdi ben kime hakaret etmiş olacağım?

PAYLAŞ

Cumhuriyet gazetesinin internet adresinin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in tutuklandığını ve CNN Türk spikeri Nevşin Mengü’ün kızağa çekildiğini hatırlatan T24 yazarı Oya Baydar, ‘gözünün üstünde kaşın var’ demenin bile tehlikeli hale geldiği günlerde yaşadığımızı söyledi.

‘Erdoğan’a hakaret’ cezalarına da değinen Baydar, “Beyefendi’nin çok sayıdaki ünvanını anmadan sadece ‘Sayın Tayyip Erdoğan’ demenin bile hakaret sayılma ihtimalini düşünerek soruyorum: Densizin biri Başkan’ın denetimindeki Yargı’nın hakaret sayacağı bir söylemde bulunursa, kime hakaret etmiş olacak?” diye sordu.

Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Sakın yanlış anlamayın, benim kimseye hakaret etmeye niyetim yok. Bugüne kadar, değil hakaret, sadece kendileri gibi düşünmediğim için galiz küfürler edenlere bile cevap vermiş değilim. Korkudan değil, içimden gelmediği, kendime yakıştıramadığım için…

Ama ne olur ne olmaz; Çinliler “İlginç günlerde yaşayasın” diye beddua ederlermiş, şu sıralarda “gözünün üstünde kaşın var” demenin bile tehlikeli hale geldiği ilginç günlerde yaşıyoruz. İşini iyi yapan, çok izlenen bir TV medya mensubu, haberleri verirken Sayın Erdoğan’ın Trump’la buluşmasının sadece 23 dakika sürdüğünü söylediği için ekranlardan hemen uzaklaştırıldı. Cumhuriyet’in internet sitesinin yayın yönetmeni, ekranda sadece 58 saniye kalan, sonra maksadını aştığı, tatsız, densiz olduğu fark edilince hemen kaldırılan bir haber başlığı yüzünden tutuklandı. Neme lazım, ben önlemimi alayım, encamımı bileyim.

Ağzımdan, aklımdan yel alsın hakareti; ama mesela Beyefendi’nin çok sayıdaki ünvanını anmadan sadece “Sayın Tayyip Erdoğan” demenin bile hakaret sayılma ihtimalini düşünerek soruyorum: Densizin biri Başkan’ın denetimindeki Yargı’nın hakaret sayacağı bir söylemde bulunursa, kime hakaret etmiş olacak? Gülmeyin; bu soru son derece ciddidir. Çünkü Cumhurbaşkanı’na hakaretin cezası başka, parti başkanına hakaretin cezası başka. Birincisi devletin manevî şahsiyetini de ilgilendirdiği için çok daha vahim bir suç.