Ana sayfa Editörden Nevşin Mengü: 29 Ekim’in yerine 15 Temmuz konularak yeni bir kurtuluş miti...

Nevşin Mengü: 29 Ekim’in yerine 15 Temmuz konularak yeni bir kurtuluş miti yaratılıyor

PAYLAŞ

BirGün yazarı Nevşin Mengü, AKP’li belediyelerin CHP’li belediyelere göre 29 Ekim kutlamalarına gerekli önemi göstermediğine dikkat çekti. Bir tarafın Atatürk’ü olduğunu, diğer tarafın ise Tayyip Erdoğan’ı sahiplendiğini söyleyen Mengü yazısında, “29 Ekim’in yerine 15 Temmuz konularak yeni bir kuruluş/kurtuluş miti yaratılıyor” ifadelerini kullandı.

Mengü’nün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bir Cumhuriyet bayramı daha geride kaldı. CHP’li belediyeler konserler düzenledi, AKP’li belediyeler kulaklarının üstüne yattı. Şimdi bir tarafın Atatürk’ü var, diğer taraf sizin Atatürk’ünüz varsa bizim de Tayyip Erdoğan’ımız var diyor. 29 Ekim’in yerine 15 Temmuz konularak yeni bir kuruluş/kurtuluş miti yaratılıyor. Evelallah bu sürecin pişirilmesinde katkımız büyük!

FETÖ’lü yıllarda merkez medyada bol bol Atatürk ve Kemalist dönemi eleştirme tiradları dinlerdik. “Atatürk Cumhuriyeti ilan ederken halka sormadı ne diktatör adam” türü argümanları yıllarca kerli ferli adamlar ekranlardan tartıştılar. O dönemin bir diğer popüler sloganı da “Efenim ABD’de kimse Genelkurmay Başkanı’nın adını bilmiyor”du.

15 Temmuz sonrası süreçte hiç değilse bu moda geride kaldı. Darısı tüm deliliklerin başına.

Yazının tamamı için…