Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Cenazeye saldırmaktan daha aşağılık ne olabilir?

Mehveş Evin: Cenazeye saldırmaktan daha aşağılık ne olabilir?

PAYLAŞ

Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine yapılan saldırıyı köşesine taşıyan Artıgerçek yazarı Mehveş Evin, “Bir insanın ölüsüne, cenazesine saldırmak da aynı derecede hastalıklı, kötücül, lanetlenecek bir zihniyetin ürünü sayılır” yorumunu yaptı.

Evin, cenazeye saldırmanın bu dünyada yapılabilecek en aşağılık, en rezil eylemlerin başında geldiğini söyledi.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Modern kültürde nasıl ki yeni doğan bir bebeğe zarar vermek düşünülemezse bir insanın ölüsüne, cenazesine saldırmak da aynı derecede hastalıklı, kötücül, lanetlenecek bir zihniyetin ürünü sayılır.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, annesini kaybetti. Ana kızın birbirine kimbilir ne kadar hasret kaldıklarını, bu son ayrılığın Tuğluk’un hapiste olduğu zamana denk gelmesinin ne kadar acı olduğunu düşünürken cenazeye saldırıldığını öğrendik.

Hadise, cenaze törenine sıradan bir saldırı ve ırkçılığın ötesinde, son derecede ciddi, organize bir nefret suçuna işaret ediyor.

Hatun Tuğluk’un cenaze töreninde, ‘dışarıdan getirtildiği’ söylenen kişiler, sloganlarla karışık hakaretler yağdırırken polisin kılını kıpırdatmaması… ‘Burası Ermeni toprağı değil’ diye bağırılması… Saldırılar durdurulamadığı için, yeni defnedilen cenazenin çıkarılıp Dersim’e götürülmek zorunda kalınması… Hepsi, olayın sıradan bir ırkçı saldırının ötesinde olduğunu gösteriyor.

İster adı Hatun olsun, ister Nermin. İster Türk olsun, ister Kürt, ister Amerikalı. İster HDP’li olsun, ister AK Partili. İster dindar, ister Allahsız. Bir ölüye, bir cenazeye saldırmak bu dünyada yapılabilecek en aşağılık, en rezil eylemlerin başında gelir. Nokta.

Yazının tamamı için…