Ana sayfa Editörden Mehmet Yılmaz: Bu ikilinin ifadelerinin alınması gerekiyor

Mehmet Yılmaz: Bu ikilinin ifadelerinin alınması gerekiyor

PAYLAŞ

15 Temmuz’u araştırmak içn TBMM’de kurulan komisyonun Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadesine henüz başvuramadığını hatırlayan Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, “Çünkü darbe girişiminin iki kilit ismi kendilerine gönderilen yazılı sorulara yanıt vermeye tenezzül etmiyorlar.” dedi. Yılmaz Meclis’in gücünün bu iki isme yetmediğini yazdı.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgil kısmı şöyle:

Birisi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, diğeri MİT Müsteşarı Hakan Fidan. Bu ikilinin, 15 Temmuz öğlen saatlerinden itibaren bir darbe girişimi olacağı ihbarını aldıkları halde baş başa verdikleri ve darbeyi önleyecek adımları atmadıkları öne sürülüyor.

Bu iddiaya göre aldıkları istihbaratı doğru değerlendirmiş olsalardı, Genelkurmay Başkanı, bazı ek emirler ile darbe girişimini daha askerler kışladan çıkmadan bastırılabilirdi.

Bunu ben söylemiyorum. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, TBMM komisyonundaki ifadesinde, “Genelkurmay Başkanı’nın başka emirler de vererek, girişimi en başından engelleyebileceğini” söylemişti.

Yani 15 Temmuz’da darbecilerin kurşunlarına kurban gidenler bugün aramızda olabilirlerdi. Sakat kalanlar, yaralananlar da olmayacaktı. Onun için bu ikilinin ifadelerinin alınması gerekiyor.

Neden Cumhurbaşkanı, darbe girişimini eniştesinden öğrenmek zorunda kalmıştı? Neden Başbakan’ın darbe girişimi başladıktan çok sonra haberi oldu?
Biri asker, diğeri sivil iki bürokrat, darbe girişimini neden önleyemediklerinin hesabını vermedikleri gibi, “Yüce Meclis’i” de önemsemiyorlar.
AKP yöneticileri, Başbakan, Cumhurbaşkanı, her fırsatta “Meclis’ten üstün güç yoktur” diyorlar ama belli ki bu ülkede en azından iki kişi var ki, Meclis’in gücü onlara yetmiyor!

Yazının tamamı için…