Ana sayfa Editörden Koru: Yeni bir devlet mi kuruluyor, yoksa mevcut devlet AKP’yi tasfiye mi...

Koru: Yeni bir devlet mi kuruluyor, yoksa mevcut devlet AKP’yi tasfiye mi ediyor?

PAYLAŞ

Fehmi Koru, AK Parti MKYK üyesi Yavuz Oğan’ın, “Biz 15 Temmuz’da çok büyük bir şey yaptık. Halk bir devrim yaptı. Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz. Beğenin beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır.” şeklindeki açıklaması sonrası başlayan tartışmalara değindi.

Yeniçağ yazarı Arslan Bulut’un konuya ilişkin “Devlet AKP’yi tasfiye ediyor” şeklindeki tezini de hatırlatan Koru, “Umarım, Arslan Bulut, bu tezini biraz daha açar da AK Parti kadrosu böyle bir ihtimalinin konuşulduğunu bilir ve üzerinde düşünmeye başlar” diye yazdı.

Koru’nun yazısının ilgilli kısmı şu şekilde:

‘Kim ne yazmış?’ merakıyla bugünkü gazetelere göz gezdirirken, konuya ilişkin yazılar arasında en dikkatimi çeken Arslan Bulut’un Yeniçağ gazetesindeki ’15 Temmuz, yeni bir devlet kurmak için miydi?’ başlıklı makalesi oldu.

O da Ayhan Oğan’ın sözlerini sorunlu buluyor, ‘mevcut devleti yıkma’ niyeti olarak görüyor.

Zaten hayli zamandır “Bunların niyeti devleti yıkmak” tezinin de sahibiymiş Arslan Bulut; AK Partili Oğan’ın sözlerini tezinin doğrulanması olarak görüyor.

Ancak bundan sonra farklı bir tezi seslendiriyor Yeniçağ yazarı; şimdi yapılanların ‘AKP eliyle devlet tarafından AKP’nin tasfiyesi’ olduğu tezini…

İsterseniz okuyalım:

“Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu kadar basit bir sisteme dayandığını düşünmüyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, FETÖ gerçeğini gördü ve 2004 yılında MGK kararı ile bu örgütü tasfiye kararı aldı. AKP, kararı rafa kaldırınca, FETÖ, 17-25 Aralık operasyonu ile harekete geçti. Artık işin çok uzadığını gören devlet, 15 Temmuz’dan itibaren tasfiye operasyonunu bağırta bağırta AKP’ye yaptırmaya başladı! (..) FETÖ’nün tasfiyesini AKP’ye yaptırıyorlar; AKP’ye de kendi kendini tasfiye ettiriyorlar, farkında bile değiller.”

AK Partili Oğan kendisinin de içerisinde yer aldığı ülkemizdeki siyasi gelişmelere bakarak, mevcut devletin yerine yeni bir devletin kurulmasının söz konusu olduğunu söylerken, Yeniçağ yazarı Bulut, aynı gelişmeleri mevcut devletin farklı bir refleksiyle açıklıyor ve yönetimde bulunan siyasi kadronun tasfiye edileceği sonucunu çıkarıyor.

Hem de tasfiye edileceklere hissettirmeden yapılıyormuş bu…

Daha önce bu teze yakın bazı beklentiler kulağıma çalınmıştı, ama ilk kez yazılı halde karşıma çıkınca, ne yalan söyleyeyim, bayağı şaşırdım.

Umarım, Arslan Bulut, bu tezini biraz daha açar da AK Parti kadrosu böyle bir ihtimalinin konuşulduğunu bilir ve üzerinde düşünmeye başlar.

Yazının tamamı için…