Ana sayfa Logo Altı Kendi davasından gizlenen sanık: Zarrab uzun süredir duruşmalara girmiyor

Kendi davasından gizlenen sanık: Zarrab uzun süredir duruşmalara girmiyor

PAYLAŞ

Medyada yer alan haberlerde tutuklu olarak yargılanan davanın baş sanığı Reza Zarrab’ın savcılıkla anlaşıp itirafçı olabileceği yönünde çeşitli iddialar da ortaya atıldı.

Reuters haber ajansı da Türk parasının Amerikan dolarına karşı değer kaybetmesinin Zarrab davasıyla ilgili ortaya atılan yeni iddialar nedeniyle gerçekleştiğini öne sürdü.

Son duruşmada şiddetli tartışmalar yaşandı

Dün New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde yapılan son duruşmaya ise Rıza Zarrab katılmadı. Duruşmada davadaki diğer tutuklu sanık Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve avukatları hazır bulundu. Oldukça tartışmalı geçen son duruşmada taraflar birçok ihtilaflı konuda uzlaşamadı. Hakim nihai kararını vererek davanın asıldan görülmeye başlanacağı duruşmaların 27 Kasım’da başlamasına hükmetti.

Atilla’nın avukatları oldukça sert tartışmaların geçtiği duruşmada dört gün önce mahkemeye yazılı olarak verdikleri itiraz başvurusundaki argümanları bu kez hakim Berman’a sözlü olarak iletti.

‘Atilla tek sanık olarak yargılanacak’

Atilla’nın avukatları duruşma tarihinin ertelenmesi ve tanıkların dinlenmesiyle ilgili dört gün önce yaptıkları yazılı başvuruda, Reza Zarrab’ın 6 Eylül’den mahkemeye avukatları aracılığıyla hiçbir dilekçe sunmadığını belirterek, “Diğer sanık Reza Zarrab’ın artık bu davaya katılmadığı göz önüne alındığında, muhtemelen davanın esastan görüşülmeye başlanacağı duruşmalarda Atilla’nın yargılanmakta olan tek sanık olacağı düşünülmektedir” demişti.

Dün mahkemede yaşanan tartışmaları New York Hukuk Gazetesi (The Law Journal of New York), Atilla’nın avukatı Victor Rocco’nun mahkemede hakime söylediği “Reza Zarrab bu davanın gizlenen bir sanığı oldu” sözünü başlığına çıkartarak yayınladı. Zarrab’ın uzun bir süredir ne duruşmalara girdiği, ne de davayla ilgili avukatlarının herhangi bir başvuruda bulunduğunun altı çizildi.

‘Zarrab kendi tanıklarını mahkemeye bildirmedi’

Haberde Zarrab’ın avukatlarının jüri seçimi ve delillerle ilgili verilmesi gereken cevabi dilekçeleri de mahkemeye belirlenen süre içinde vermediğine dikkat çekildi. Gazete muhabirleri bu konuyla ilgili soruları davada yer alan bir savcıya ve Zarrab’ın avukatı Richard Berman’a ilettiklerini, ancak hiç bir cevap alamadıklarını kaydetti.

Gazeteye Zarrab davasını değerlendiren, Brooklyn Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi ve eski New York Güney Bölge savcısı Miriam Baer, gazeteye yaptığı değerlendirmede, davayla ilgili Zarrab’ın savunma ekibinin üç ayrı senaryo sunabileceğini belirtti. Baer, bunlardan ilkinin Zarrab’ın avukatlarının suçlamaları kabul ederek bir anlaşmaya gitmek, bir diğerinin de davada işbirliği yapan bir tanık olabileceğini söyledi.

Baer, son olarak da farklı bir anlaşma stratejisi içerisinde olabileceklerine işaret ederek “Bir savunma ekibinin tanıklarla ilgili başvurusunu zamanında vermemesi. Bu çok şaşırtıcı bir taktik” diye konuştu. (Amerikanın Sesi)