Ana sayfa Gündem HDP, Erdoğan’dan cevap bekliyor: 136 bin 646 liralık hediyeyi aldınız mı almadınız...

HDP, Erdoğan’dan cevap bekliyor: 136 bin 646 liralık hediyeyi aldınız mı almadınız mı?

Kayyımların belediyelerde yaptığı yolsuzlukları Watergate skandalına benzeten HDP Sözcüsü Günay Kubilay: Zamma 'fiyat ayarlaması' diyenler, rüşvet ve yolsuzluğa da 'bütçeleme' diyor.

PAYLAŞ

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, partisinin Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine atanan kayyımlara karşı tüm engellemelere rağmen direnişlerinin sürdüğünü söyleyen Kubilay, dayanışma içinde olan herkese teşekkür etti.

İÇİŞLERİ BAKANI RÜŞVETİ İTİRAF ETTİ

Kayyımlar döneminde belediyelerde inanılmaz boyutlarda yolsuzluklar yaşandığını belirten Kubilay, “Bu yolsuzlukların ve rüşvetlerin belgeleri tek tek ortaya çıktı. Geçen hafta buradan sormuştum İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Mardin kayyımından bu hediyeleri aldınız mı almadınız mı diye? İçişleri Bakanı kendisinin hediye almadığını ancak yapılan harcamaların devlet büyüklerini ağırlamaya yönelik ‘bütçeleme’ olduğunu açıklayarak bu vesileyle rüşveti itiraf etmiş oldu. Tıpkı zamma ‘fiyat ayarlaması, fiyat değişikliği’ dedikleri gibi rüşvete ve yolsuzluğa da ‘bütçeleme’ adını veriyorlar” diye konuştu.

ERDOĞAN’A: 136 BİN LİRALIK HEDİYEYİ ALDINIZ MI ALMADINIZ MI?

Bakanların bir kısmı açıklama yaparken faturalarda adı geçen Cumhurbaşkanından henüz açıklama gelmediğini hatırlatan Kubilay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “136 bin 646 liralık hediyeyi aldınız mı almadınız mı” diye sordu.

KAYYIMGATE SKANDALI

Yolsuzlukları Watergate skandalına benzeten Kubilay, “KayyımGate skandalı desek yeridir. Süleyman Soylu dahil faturada adı geçen bakan ve siyasiler, eğer sizler bu hediyeleri almadıysanız valiniz yolsuzluk batağına gömülmüş durumda. Daha kötüsü ise bu vali hâlâ iş başında” dedi.

Kubilay, yetkililere “Bunun hesabını sormayacak mısınız” diye seslenirken, yargının da belgelerle ortaya çıkan yolsuzlukları soruşturması gerektiğini söyledi.

VEKİLLERE YENİ BİR SİYASİ DARBENİN HAZIRLIĞI YAPILIYOR

HDP Sözcüsü Kubilay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İnşallah Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde birçok dosyalar var. Bu dosyaların hepsi masaya yatacak’ sözlerini de değerlendirdi.

Kubilay, şöyle konuştu:

“Erdoğan doğrudan doğruya yargıya direktif veriyor. Üç büyükşehir belediyesine yapılan kayyım darbesi tutmamış olacak ki, şimdi mecliste HDP’li vekillere yönelik yeni bir siyasi darbenin yasal kılıfını uydurmak için harekete geçin diyor. Bu sözler yeni bir siyasi darbe hazırlığı yapıldığının sinyallerini veriyor.”

MECLİS’İ OLAĞANÜSTÜ TOPLANMAYA ÇAĞIRACAK

Kayyım darbesine karşı TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağıracaklarını belirten Kubilay, öte yandan kapsamlı bir demokrasi ittifakı için görüşmelere başladıklarını hatırlattı.

Günay Kubilay, parlamento içinde veya dışındaki muhalefet partilerini, demokrasi güçlerini ve vicdan sahibi yurttaşları “Erdoğan’ın darbeci zihniyetini ve despotik siyaset tarzını mahkum etmeye” çağırırken, siyasi iktidara da “Bizden almış olduklarınızı hızla iade edin” diye seslendi.

‘BU ANLAYIŞ ÜLKEYİ BATAKLIĞA SÜRÜKLEDİ’

Erdoğan-Putin görüşmesini de değerlendiren Kubilay, “Bütün enerjisini Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için ABD ve Rusya arasında mekik dokuyarak tüketen, bütün imkanlarını iki en büyük silah tüccarı ülkelere seferber etmekte bir beis görmeyen bu anlayış ülkeyi büyük bir bataklığın içine sürüklemiştir” dedi.

EMEKÇİYE ÇAY KAŞIĞIYLA

HDP Sözcüsü, kamu emekçilerine verilen yüzde 4+4’lük zamma da tepki göstererek, bunun emekçilerle alay etmek anlamına geldiğini ve ülke için utanç verici olduğunu söyledi. Kubilay, “ABD ve Rusya gibi büyük silah tüccarı ülkelere milyarlarca doları gözün kırpmadan veren bu militarist anlayış, işçilerin, emekçilerin insanca yaşayabilecekleri bir ücret artışı yapmamak için akıl almaz bahaneler uyduruyor. Sırf şu kamuoyuna yansıyan ve buz dağının görünen yüzü bile olmayan kayyum yolsuzlukları bile bu iktidarın kamu kaynaklarını yandaşlara kepçeyle dağıtırken, emekçiye çay kaşığıyla vermeyi bile çok gördüğünün sade örneklerinden biridir” diye konuştu.