Ana sayfa Çevre Gökçeada maden ihalesine çıkıyor

Gökçeada maden ihalesine çıkıyor

CHP'li Tanal, 1102 adet maden sahasının ihaleye çıkarıldığını duyurdu

PAYLAŞ

Çanakkale Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamının yankıları sürerken CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, doğası bozulmamış turizm cenneti Gökçeada’da da altın, gümüş ve bakır madeni aranacağını duyurdu. 17 Eylül’de ihale yapılacağını ve ihale bedeli olarak 238 bin 700 lira belirlendiği bilgisini paylaşan Tanal, konuya, “Güzelim Gökçeada’ya da kıyacaklar” diye tepki gösterdi.

CHP’li Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde belirlediği 1102 adet maden sahasını ihaleye çıkardığını duyurdu. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan ve “Doğa talanı”nın haritasını Twitter hesabından paylaşan Tanal, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün “156. Grup İlahe Edilecek Sahalar” başlığıyla askıya çıkardığı ihalelik maden sahaları listesini harita üzerinden inceledi. Tahribatın korkunç boyutlara ulaşacağını tahmin etmenin zor olmadığını söyleyen Tanal, “ülke genelinde kazılmadık, girilmedik sahanın, yeşil alanın kalmayacağını” dile getirdi.

Son maden ihalesine çıkarılan yerler arasında Çanakkale’nin doğası bozulmamış turizm cenneti ilçesi Gökçeada’nın da bulunduğunu belirten Tanal, “Kaz Dağları gibi altın, gümüş ve bakır madeni arama sevdasıyla güzelim Gökçeada’ya da kıyacaklar. Gökçeada için ihale tarihi 17 Eylül yazıyor. İhale bedeli olarak da 238 bin 700 TL belirlenmiş” bilgisini verdi.

“İstanbul’u yeşile hasret bırakacaklar”

İstanbul Şile ve Hatay Amanos’lar başta olmak üzere yine birçok yerde yeşil alanlarda, ormanlık alanlarda maden arama ve işletme faaliyetlerinin yürütüleceğini aktaran Tanal, “İhaleye çıkarılan alanlara baktığımızda ağaç kıyımının Kaz Dağları’yla sınırlı kalmayacağını söyleyebiliriz. İstanbul’da zaten yeşil alan iyice azalmıştı. Şile’deki madencilik faaliyetleriyle İstanbul’u yeşil alana, doğaya, ağaca hasret bırakacaklar” ifadesini kullandı.

SİT alanları, içme suyu hattı, kültür varlığı alanları…

CHP’li vekil Mahmut Tanal, ihalesi yapılacak maden sahaları içinde 1. derece sit alanları, 1. derece arkeolojik sit alanları, 2. derece sit alanları, 3. derece arkeolojik sit alanları, gölet alanları, sulama alanları, korunması gerekli kültür varlığı alanları ve hammadde alanlarının bulunduğunu, belirtilen bazı maden sahalarının ortasından doğalgaz boru hattının, içme suyu isale hattının, demiryolu hattının, kara yolunun, petrol boru hattının geçtiğini anlattı.