Ana sayfa Editörden Gergerlioğlu: Karaman’ın açıklaması, özrü kabahatinden büyük bir din adamının bilinçaltını ortaya koyuyor

Gergerlioğlu: Karaman’ın açıklaması, özrü kabahatinden büyük bir din adamının bilinçaltını ortaya koyuyor

PAYLAŞ

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın, ‘Sigara içen kadınların edebe aykırı hareket ettiği’ şeklindeki yazısını gündemine alan artıgerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, Karaman için için sigara içen başörtülü tüm kadınların potansiyel suç adayı olduğunu söyledi.

Gergerlioğu, “Dinin gerçek anlamıyla anlaşılması için toplumsal olarak büyük gayret olması lazım ama din adına ortaya çıkan alimlerin 40 fırın ekmek yemesi gerekecek sanırım” diye yazdı.

Gergerlioğlu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Hayrettin Karaman’ın gelen tepkiler üzere helallik dilerken bile özrü kabahatinden büyük. Tüm toplumun cinsel ima olarak anladığı sözünün yanlış anlaşıldığını iddia ediyor ve açıklama getiriyor. Açıklaması özrü kabahatinden büyük bir din adamının bilinçaltını ortaya koyuyor. Bu sefer kadını “gevşek, erkekten kolay kanan” birisi olarak resmediyor. Cinsel aşağılama olmadığını ifade ederken kadının doğal bir dinsel gevşeklik içinde olduğunu açık ediyor. Sigara içen tüm başörtülü hanımlar potansiyel suç adayı onun için. Bu kararı bir erkek olarak vermekte bir beis yok onun için. Oysa onun iddiasında olan bir alimin yapması gereken doğru ve yanlış eğiliminin kadın ve erkek için aynı olduğu gerçeğini vurgulaması ve kadın konusundaki toplumsal büyük sorunlara çareler önermesiydi.. Bugün hala kadın aşağılanan erkeğin namusu için kolayca katledilebilen, tacizi doğal görülebilen bir insan maalesef.

Dinin gerçek anlamıyla anlaşılması için toplumsal olarak büyük gayret olması lazım ama din adına ortaya çıkan alimlerin 40 fırın ekmek yemesi gerekecek sanırım. Çok önemli konularda bu denli rahat, umursamaz olanları gördükçe başka ne diyebiliriz ki?

Yazının tamamı için…