Ana sayfa Dünya Fransa’da 30 Ekim itibarıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Fransa’da 30 Ekim itibarıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

PAYLAŞ

Macron, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında artan vakalar üzerine 30 Ekim’den itibaren ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Ulusa sesleniş konuşmasında son haftalarda ciddi şekilde artan Covid-19 vakalarına karşı tek çözümün ulusal karantina olduğunu açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülke genelinde uygulanacak kısıtlamanın en az 1 ay süreceğini duyurdu.

Mecbur olmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiğini ifade eden Macron, market alışverişi yapmanın, hastaneye ve işe gitmenin serbest olacağını söyledi.

Restoran, kafe, bar ve mağazaların kapatılacağını söyleyen Macron, okulların açık kalmaya devam edeceğini belirtti. Üniversiteler ise uzaktan eğitim vermeye devam edecek.

Günlük Covid-19 vaka sayısının rekor seviyelerine çıktığı Fransa’da, toplam Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 235 bin 132 iken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 35 bin 785.

Fransa, Avrupa ülkeleri arasındaki en yüksek Covid-19 vakasını sahip ülke konumunda bulunurken, dünyada ise bu sıralamada 5. sırada yer alıyor.