Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: CHP, ‘kontrollü darbe’ tezini doğrulayacak çalışmayı yapmalı

Fehmi Koru: CHP, ‘kontrollü darbe’ tezini doğrulayacak çalışmayı yapmalı

PAYLAŞ

15 Temmuz’la ilgili ‘kontrollü darbe’ söylemini geliştiren Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) bu tezinin havada kaldığı yorumunu yapan Fehmi Koru, CHP’nin bir kurum olarak önceliklerini tespit edemeyen, iddiasız, var olan iddiaları da havada kalan bir parti olduğunu bu yüzden sürekli kaybettiğini söyledi.

Koru’nun tespitlerinin yer aldığı yazısının ilgili kısmı şöyle:

15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ sıfatını yapıştırmış olan CHP’nin esas yapması gereken, bu tezini doğrulayacak bir çalışmayı kendisinin yapmasıdır.
Zor mu, hayır hiç de değil. Görüyorsunuz, iddianameleri ve tanık ifadelerini didik didik ederek tabloyu anlaşılır kılmaya çalışan gazeteciler çıktı.
Siyasilerin belgelere ulaşması daha kolay.
O araştırma sonucu tezlerini destekleyen bulgularla karşılaşırlarsa, bu defa daha derinliğine çalışmalar yapabilen bir ‘soruşturma komisyonu’nun TBMM’de kurulması mümkün olabilir.
Farkında değiller, ama içi doldurulmamış, ne demek istendiği iyi anlatılmamış ‘kontrollü darbe’ yaftası, 16 Nisan referandumunda, ‘Hayır’ oylarını olumsuz etkilemiş bile olabilir.
İktidar tarafından her türlü yazılı ve görsel medya kullanılarak zihinlere çakılmış 15 Temmuz gecesi ile ilgili anlatım karşısında, CHP’nin ‘kontrollü darbe’ tezi havada kaldı çünkü.
Olayın kendisi aslında çok önemli değil; ancak CHP’nin genel tavrını yansıtması bakımından üzerinde durulmayı hak ediyor. CHP, bir kurum olarak.. önceliklerini doğru tespit edemeyen.. iddiasız.. var olan iddiaları da havada kalan bir parti.. görüntüsünde.
Bu yüzden de sürekli kaybediyor.

Yazının tamamı için…