Ana sayfa Editörden Erdoğan’ın gözden kaçan ‘Yemen’ çıkışı

Erdoğan’ın gözden kaçan ‘Yemen’ çıkışı

PAYLAŞ

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı, Donald Trump’la basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında gözden kaçan bir detayı gündeme getirdi. Erdoğan’ın “Suriye, Irak, Yemen ve Libya’daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler eninde sonunda kaybedeceklerdir…” sözlerini hatırlatan Gürcanlı, Yemen’deki iç savaşta Şiilere her türlü desteğin İran tarafından verildiğini söyledi. Gürcanlı, “Erdoğan’ın Beyaz Saray’da, Trump’ın da dinlediği o kısa açıklamada Yemen’in de adını anması bu açıdan kritik öneme sahip” yorumunu yaptı.

Gürcanlı’nın yazısında yer alan detaylar şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti, Başkan Donald Trump’la görüşmesi hakkında çok şey yazıldı çizildi. Ancak Erdoğan’ın Beyaz Saray’da yaptığı kısa açıklamada yer alan kritik tek bir kelime gözden kaçtı; Yemen…

Erdoğan aynen şöyle dedi; “Suriye, Irak, Yemen ve Libya’daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler eninde sonunda kaybedeceklerdir…”
Suriye, Irak ve Libya’da “kaosu fırsata çevirmek isteyen” pek çok devlet‐grup ya da terör örgütü sayılabilir. Ancak iş Yemen’e geldiğinde Erdoğan’ın kastedebileceği tek bir hedef var; İran.

Türkiye gündemine pek yansımayan Yemen iç savaşı, ülkedeki Şii ağırlıklı nüfus ile Sünni yönetim arasında yaşanıyor. Doğrudan müdahale etmese de, Şiilere her türlü desteğin İran tarafından verildiği bir sır değil. Suudi Arabistan ise, ülkedeki Sünni yönetimi korumak adına Yemen’e ordusuyla bizzat müdahale etmiş durumda.

ABD ise bu savaşta, Suudi Arabistan’ın yanında yer alıyor. AKP hükümeti de Yemen’de, Suudi Arabistan ile kesinlikle aynı safta. Erdoğan’ın Beyaz Saray’da, Trump’ın da dinlediği o kısa açıklamada Yemen’in de adını anması bu açıdan kritik öneme sahip; İsrail, Ortadoğu’da IŞİD’den çok İran’ı tehdit olarak görüyor. ABD’de Trump yönetiminin dış politikadaki ana hedefi de İran.

Erdoğan’ın özellikle Yemen’in adını anarak yaptığı da, Beyaz Saray yönetiminin bu hassasiyetine doğrudan bir “selam çakma”; Cumhurbaşkanı tek bir kelime ile Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ortaya çıkması muhtemel İran krizinde nerede duracağını, üstelik Beyaz Saray’da açıklamış oldu.

Yazının tamamı için…