Ana sayfa Logo Altı Erdoğan’dan ‘İslamcılık’ tartışmalarına yorum: Biz tekkeye mürid aramıyoruz ki

Erdoğan’dan ‘İslamcılık’ tartışmalarına yorum: Biz tekkeye mürid aramıyoruz ki

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, AK Parti’de tasfiye iddialarına ilişkin, “Kurucusu olduğum partiyi geçmişte desteklemiş olanlar bulunabilir. Daha sonra ibreleri değişti. Yol, gönül arkadaşlığı önemli. Yol, gönül arkadaşıysan, pazara kadar değil mezara kadar gidilir. Bir kısmı pazara kadar geldi, sonra trenden indi” dedi.

İktidara yakın medya arasındaki tartışmaların sorulması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:

Burada iki ayrı soru var. Birinci konuya bir açıklık getirmem lazım. Bahsettikleriniz arasında, kurucusu olduğum partiyi geçmişte desteklemiş olanlar bulunabilir. Ama onların bu desteklerini daha sonra da aynen sürdürdüklerini düşünmüyorum. Daha sonra ibreleri değişti. Yol arkadaşlığı, gönül arkadaşlığı önemlidir. Yol arkadaşıysan, gönül arkadaşıysan, pazara kadar değil mezara kadar gidilir. Bunların bir kısmı pazara kadar geldiler, sonra trenden indiler. Hele hele son dönemde, çok çirkin, kabul edemeyeceğimiz yaklaşımlara şahit olduk. Bu bir defa yolda, çizgide istikrarsızlıktır. Sırat-ı müstakim’den sapmadır.

“İslamcı olanlar atılıyor, İslamcı olmayanlar getiriliyor” deniliyor. Bir siyasi partinin çalışmalarında, İslamcı olmak ya da olmamak şeklinde bir ayrım yapmak zaten yanlış. Biz tekkeye mürid aramıyoruz ki. Siyasi parti için esas olan, dürüst, ilkeli, vatanını miletini seven, parti ilkelerine uyacak insan aramaktır. Yapılması gereken budur. Ama bazıları işi tamamen şirazesinden çıkardı. İşi, kendi doğrularını benimseyen, kendilerinin belirledikleri çerçevede kalan insanları ‘doğru’, onun dışındaki insanları da ‘yanlış’ addetme noktasına getirdiler. Oysa hiç kimsenin böyle bir hakkı yok. Onların da böyle bir hakları, yetkileri yok, benim de yok. Kaldı ki ebedi alemin ölçüsü hiçbirimizin elinde değil. Kimse bunu teraziye çıkarmasın. Hele hele çok ağır olacak ama uluhiyet davasına da kimse girmesin…