Ana sayfa Gündem Erdoğan ‘kapatırız’ demişti, ABD Türkiye’deki üsleri için inşaata başladı

Erdoğan ‘kapatırız’ demişti, ABD Türkiye’deki üsleri için inşaata başladı

Türkiye Kongre’den gelen yaptırım tehditleri üzerine İncirlik Üssü kartını masaya sürmüş, üssün kapatılmasının gündeme gelebileceği mesajını vermişti.

PAYLAŞ

ABD, Türkiye‘deki askeri üslerinin inşaat projelerini 8 Türkiyeli şirkete verdiğini duyurdu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ABD’nin Türkiye’ye olası bir yaptırım uygulaması halinde, “Kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” sözleri güncelliğini korurken, ABD Türkiye’deki askeri üslerinin inşaat projelerini 8 Türk şirketine vereceğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Adana’daki İncirlik Üssü dahil olmak üzere Türkiye’de ABD Hava Kuvvetleri’ne ait askeri üs tesisleri ve destek birimlerinin modernizasyon, tasarım ve altyapı projelerini 8 Türk şirketi üstlenecek.

PROJENİN VERİLDİĞİ ŞİRKETLER

Toplam 95 milyon dolar değerindeki projelerin 31 Aralık 2024’e kadar tamamlanması öngörülüyor. Söz konusu projelerin verildiği Türk şirketler Adana, Ankara ve İstanbul merkezli. Projeleri üstlenecek olan şirketler ise şunlar:

“Aytekin Serol İnşaat Taahhüt Mühendislik Anonim Şirketi,  Emta İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi, Bor İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Kuryapı Sağlık Ürünleri Gıda İnşaat, Santes Uluslararası Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Serka Taahhüt İnşaat Anonim Şirketi ve Set Dış Ticaret Sanayi Petrol Taşımacılık Atık Tesisleri Bilişim ve İnşaat Limited Şirketi.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alması sebebiyle ABD Kongresi’nde Türkiye’ye yaptırım öngören tasarılar sunulmuş, bu tasarılardan biri Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilmişti. Türkiye Kongre’den gelen yaptırım tehditleri üzerine İncirlik Üssü kartını masaya sürmüş, üssün kapatılmasının gündeme gelebileceği mesajını vermişti.