Ana sayfa Dünya BM: Suriye’de 10 günde 26’sı çocuk 103 sivil öldü ama dünya omuz...

BM: Suriye’de 10 günde 26’sı çocuk 103 sivil öldü ama dünya omuz silkiyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, son 10 günde Suriye’de, 26’sı çocuk 103 sivilin, hükümet ve destekçilerinin saldırıları sonucunda hayatını kaybettiğini açıkladı.

PAYLAŞ

Açıklamaya göre Esad yönetimi ve müttefiklerinin hava saldırılarında okul, hastane, market ve fırınlar vuruldu; onlarca sivil hayatını kaybetti.

Basına konuyla ilgili açıklama yapan Bachelet, ‘sivillerin kazara hedef olmasına ihtimal vermediğini’ belirterek, dünyanın güçlü devletlerini konuya kayıtsız kalmakla suçladı.

Özellikle, son dönemde İdlib’e yönelik saldırıların ve oradaki ölümlerin arttığına dikkat çeken Bachelet, uluslararası kamuoyunun ‘omuz silkerek’ umursamaz bir tavır takındığını söyledi.

Suriye’deki iç savaşın, BM Güvenlik Konseyi etkisiz hale gelince uluslararası kamuoyunun radarından çıktığını savunan Bachelet, “Sivillere karşı düzenlenen uluslararası saldırılar savaş suçudur ve bunları düzenleyenler veya emrini verenler de bu suçtan sorumludur” dedi.

Bu hafta başında İdlib’e yönelik hava saldırısında 31 kişi hayatını kaybetmişti. BM; ülkede, 29 Nisan’dan beri 350 sivilin öldüğünü, 330 bin kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.