Ana sayfa Manşet Barzani: Sonunda ölüm de olsa hazırız

Barzani: Sonunda ölüm de olsa hazırız

PAYLAŞ

Amerikan’ın Sesi (VOA) Kürtçe Servisi’ne konuşan Başkan Barzani, Beyaz Saray’ın ‘referandumu erteleyin’ talebine ilişkin şöyle konuştu:
“ABD’nin düşüncesinin değişmesi için çok çaba sarfettik. Bağımsızlık istemekle nasıl bir günah işliyoruz? Onlara, ‘Gelin amacımıza nasıl ulaşabileceğimizi konuşalım’ dedik. Ancak onlar ‘Referandum yapmayın ve gelin konuşalım’ diyorlar. İyi de neyi konuşacağız? Verilen herhangi bir garanti yok. Bunu yapma, ertele deniyor. ABD 14 yıldır aynı dille bizimle konuşuyor.

1960 ve 1970 yıllarında değiliz. Artık kendi kaderimizi tayin etme zamanı geldi. Hiç kimsenin bize yol çizmesini istemiyoruz. Bunun sonunda ölüm de olsa hazırız.”

Başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediğinin söyleyen Başkan Mesud Barzani, şöyle devam etti:

“Umarım referandum Türkiye ile olan ilişkilerimizi etkilemez. Ancak hiç kimsenin tehdidini de kabul etmiyoruz. Tehdit dilini kullanan Türk yetkililere bu mesajımın açık bir şekilde ulaşmasını istiyorum. Biz ne yaptık? Bir halk bağımsız olmak istediğini söylüyor. Buyrun bunu neden istediklerinin sorun.”

İlk oy kullanıldı

25 Eylül’de yapılması planlanan IKBY’deki bağımsızlık referandumunda ilk oyun kullanıldığı açıklandı.

Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Konseyi Genel Veri Müdürü Karwan Celal, referandumda yurt dışında yaşayanlar elektronik oylarını bugünden itibaren kullanılabileceğini açıkladı.

CNN’de yer alan habere göre saat farkından dolayı Çin’de elektronik oy verme işlemlerinin başladığını belirten Karwan Celal, “Referandumda ilk oy Çin’de kullanılmış oldu.” dedi

Konseyden son açıklama: Referandum yapılacak

Referandum Yüksek Konseyi, bağımsızlık referandumunun belirlenen tarih olan 25 Eylül’de yapılacağını açıkladı.

Referandum Yüksek Konseyi, “Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP), ABD, İngiltere, Fransa ve BM’nin referandumun ertelenmesi için sunduğu öneri paketini kabul edip referandumun yapılmayacağı” yönündeki iddialara ilişkin açıklama yayımladı.

Referandum Yüksek Konseyi, referandumun belirlenen tarihte yapılacağını açıkladı.

Yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bazı medya kuruluşları, Pavel Talabani’nin sosyal medyada yaptığı bir açıklamayı esas alarak, KDP ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) ABD, İngiltere, Fransa ve BM’nin referandumun ertelenmesi için sunduğu öneriyi kabul edip referandumun yapılmayacağını öne sürdü.

Söz konusu haber asılsızdır ve hiçbir dayanağı yoktur. Referandum belirlenen tarihte yapılacaktır”

KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin oğlu olan Pavel Talabani, Rûdaw’a yaptığı açıklamada böyle bir açıklama yapmadığını ve bu ifadeleri kullanmadığını söyledi.