Ana sayfa Dünya 24 Haziran’dan sonra Almanya’ya ‘iltica’ başvurularında rekor

24 Haziran’dan sonra Almanya’ya ‘iltica’ başvurularında rekor

PAYLAŞ

Düsseldorf’ta yayımlanan Rheinische Post gazetesinin Federal Göç ve Mülteciler Dairesi rakamlarına dayandırdığı habere göre, Temmuz ayında 1141’i ilk kez olmak üzere toplam 1172 Türk iltica dilekçesi verdi. Böylece bu yıl bir ay içinde yapılan iltica başvurularının sayısı rekor düzeye çıkmış oldu.

Haziran’da 884 Türk ilk başvurusunu yapmıştı. Bu yılın ilk altı ayında iltica hakkı elde etmek için Almanya’ya gelen Türk vatandaşlarının sayısı 5107’ye yükseldi.

‘OLAĞANÜSTÜ HAL, NORMAL OLDU’ 

DW Türkçe’nin haberine göre, Alman Sol Parti Federal Meclis Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen, iltica başvurularının hissedilir derecede artmasının 24 Haziran seçim sonuçlarıyla ilintili olduğunu söyledi.

Dağdelen, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, seçimler sonrasında ‘olağanüstü halin normal hale dönüştüğünü’ ve bu durumun pek çok kişiyi yurt dışına gitmeye ittiğini belirterek, “Türk hükümetinin ekonomik kriz nedeniyle daha da baskıcı bir iç politika uygulamasının ve Türkiye’den gelen mülteci sayısının artmasının beklenebileceğini” söyledi.