Ana sayfa Editörden “Yurtdışındaki oyları alabilmek için bırakın diplomatik ilişkileri zehirlemeyi, savaş bile ilan edebilirler”

“Yurtdışındaki oyları alabilmek için bırakın diplomatik ilişkileri zehirlemeyi, savaş bile ilan edebilirler”

PAYLAŞ

Aydın Engin, AKP ve Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik tavrını ele aldı. Cumhuriyet’teki yazısında Engin, AKP ve Erdoğan’ın yurtdışındaki 2 milyon 867 bin seçmene ‘evet’ dedirtebilmek için diplomatik ilişkileri zehirlemenin ötesinde savaş bile ilan edebileceğini söyledi.

Engin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Tamam da AKP’nin bunca itilip kakılmaya, gitgide ikili ilişkileri dinamitleyecek bir inatla “İlle de gideriz, ille de Alman kentlerinde toplantı da yaparız, miting de düzenleriz” diye yırtınması niye?
Bunu “ulusal onur” edebiyatı ile ya da Saray’daki zatın dayılanmayı diplomasi sanması ile açıklamak mümkün değil.
Belki bunların da etkisi vardır ama asıl neden bu olamaz.
Peki, öyleyse ne?

Benim, senin, herkesin gördüğünü bu seçim, seçmen, oy hesabı işlerinde tam bir hünerbaz olduğunu kanıtlamış “AKP Reisi” de görmemiş olamaz.
16 Nisan ateşi her yanı sarmışken kamuoyu araştırmaları Saray’a alarm veriyor. Reis’in geleceği bıçak sırtında. Hatta bir iki puan eksik ve bu “başkanlık” çöp sepetine gidecek demek.
Yani her oy altın değerinde ve Federal Almanya’da YSK verilerine göre tastamam 1.408.550 (Yazıyla: Bir milyon dört yüz sekiz bin beş yüz elli) seçmen var. Bu referandumun sonucunu kesinlikle etkileyebilecek bir seçmen kitlesi demek. Onların oylarını kazanabilmek, “Evet” demelerini sağlamak AKP elebaşıları için yaşamsal önem taşıyor.
Yurtdışındaki -yine YSK verilerine göre- 2.867.658 seçmene ulaşmak kolay değil. Kimi Amerika’da, kimi Avustralya’da.
Ancak başta, hem de en başta Federal Almanya olmak üzere Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika’da referandumda oy kullanma hakkı olan bu dev kitlenin oylarını alabilmek, kendi lehine çelebilmek için AKP ve Reisleri bırakın diplomatik ilişkileri zehirlemeyi, savaş bile ilan edebilirler.

Bu itiş kakışın devamı nasıl gelecek?
Göreceğiz.
El mi yaman, bey mi yaman göreceğiz…