Ana sayfa Editörden Uğur Meleke: Nedir bu ülke için yaptığınız fedakarlık? Hak ettiğinizi fazlasıyla aldınız...

Uğur Meleke: Nedir bu ülke için yaptığınız fedakarlık? Hak ettiğinizi fazlasıyla aldınız bence

PAYLAŞ

Milli Takım oyuncularının aldıkları primler ve başarı oranlarını karşılaştıran Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Arda, Burak, Selçuk ve Caner’in yer aldığı yeni jenerasyonla Milli Takım2ın son 5 turnuvanın sadece birisine gitmeye hak kazandığını söyledi.

Milli Takım’ın artı klasik bir 3.torba takımı haline geldiğini söyleyen Meleke, “70 milyonu kandırabilirsiniz, ama matematiği kandıramazsınız arkadaşlar” dedi.

Uğur Meleke’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bu milli takım, gerçekten başarılı mı ki, bunca ödüle hak kazanıyorlar? Euro 2000’e Avrupa 11’incisi olarak gitmişiz, turnuvayı ilk 8’de tamamlayıp dönmüşüz. Kore-Japonya 2002’ye Avrupa 10’uncusu olarak gitmişiz, dünya üçüncüsü olarak dönmüşüz. 2004 ve 2006’yı pas geçsek de, ikisinin de elemelerine birinci torbadan girmişiz. Euro 2008’e 13’üncü olarak gitmişiz, son 4’e kalarak ayrılmışız.

Sonra Türk futbolunun altın jenerasyonu futbolu bırakmış, bu havalı jenerasyona devretmişler bayrağı. Arda, Burak, Caner, Selçuk ve arkadaşlarına… Bu arkadaşların döneminde son 4 turnuvanın sadece birine, Euro 2016’ya gitmeye hak kazanmışız. Ona gitmemizin sebebi de, turnuvanın tarihinde ilk kez 24 takımla düzenlenmesi…

Artık klasik bir 3. torba ülkesiyiz bu arkadaşlar sayesinde. Gittikleri tek bir turnuvada ortalama 102 km. koşmuşlar, Arnavutluk’tan, Kuzey İrlanda’dan, Macaristan’dan çok daha kötü görüntü verip son 16’ya da kalamamışlar. 2000-08 arasını sürekli Avrupa’nın ilk 16’sı arasında geçirmeye alışmış ulusal takımımız, 2008-16 arasında kıtanın ilk 16’sına bir kez bile girememiş.

70 milyonu kandırabilirsiniz, ama matematiği kandıramazsınız arkadaşlar

Övündüğünüz tek şey, milli formayla 50, 70, 90 maç yapmak… Bu maçlar karşılığında ülke ne kazandı Allah aşkına? Hiçbir şey! Üstelik oynadığınız her maçın bedelini de kuruşu kuruşuna almışsınız anlaşılan. O zaman nedir bu ülke için yaptığınız fedakarlık? Sevgiyse sevgi, saygıysa saygı, kazançsa kazanç. Hak ettiğinizi fazlasıyla aldınız bence.

Yazının tamamı için…