Ana sayfa Ekonomi Ucuz sebzenin faturası da mı halka kesiliyor?

Ucuz sebzenin faturası da mı halka kesiliyor?

Tanzim satış noktalarında oluşan uzun kuyruklar, sebze fiyatlarının düşürülmesinin zararının kimin cebinden çıkacağı tartışmaları devam ediyor.

PAYLAŞ

İddiaya göre, belediyeler tarafından gerçekleştirilen tanzim satış noktalarında 10 sebzenin satış fiyatı, üretim fiyatının da altında.

Sözcü Gazetesi’nden Nuray Tarhan’ın haberine göre, ürünleri tanzim satış noktalarına getiren Tarım Kredi, sebzeyi doğrudan üreticiden değil tedarikçiden alıyor ve fatura yerine müstahsil makbuzu kesiliyor. Bu nedenle de, satılan kimi ürünlerin fiyatı üretim maliyetinin de altında kalıyor ve arada bir zarar doğuyor.

Bu zararın kime fatura edileceği ise soru işareti.

Habere göre, İstanbul ve Ankara’daki 65 tanzim satış noktasında satılan 10 ürünün altısı sera çıkış fiyatının altında, dördü de nakliye maliyetini bile karşılamayacak kadar düşük bir fiyat farkıyla halka satılıyor.

Serada 4.90 lira olan patlıcan, yüzde iki stopaj ve yüzde 1.44 oranındaki KDV’den sonra 5.5 liraya çıksa da, tanzim satış noktalarında 4.5 liraya satılıyor. Biberde de durum farklı değil. Seradan kilosu 8.86 liraya çıkan biber, halden 10 liraya çıkıyor ancak yine tanzim satışta altı liraya satılıyor.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, ürünlerin tedarikçi firmalardan Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından fatura yerine müstahsil makbuzuyla alınarak direkt üreticiden alınıyormuş gibi gösterildiğini söyledi.

Paketleme masrafını da bu şirketlerin ödediğini ifade eden Doğan, personel gideri hariç, Antalya’dan İstanbul’a sırf nakliyede kilo başına 50 kuruşla 1 lira arasında maliyet bulunduğuna dikkat çekti.

Arada oluşan zararı, belediyenin mi yoksa Tarım Kredi Kooperatiflerinin mi karşıladığını bilmediğini ifade eden Doğan, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yazdırılan zararın çiftçiye destek olarak verilmesi halinde sebze fiyatlarının tanzim satışta satılanlardan daha düşük olacağını sözlerine ekledi.

Haberde dikkat çekilen bir diğer nokta da, tanzim satışla birlikte büyük marketlerin fiyatlarını aynı seviyeye çekmesinde hükümet desteği sözünün etkili olduğu iddiası.

Adını açıklamak istemeyen bir kaynak, “Bazı marketler çok baskı olunca mevsimi olmayan sebzeleri satmama kararı almıştı ancak bu kez fiyatları yarı yarıya düşürerek tanzim satışta satılanlara eşitlediler. Demek ki ya ucuza satıp zarar etmeyi göze alıyorlar ya da hükümet kendilerine bu konuda parasal destekte bulunuyor” dedi.