Ana sayfa Logo Üstü - Sağ Domates tüketimi erkekleri cilt kanserinden koruyor

Domates tüketimi erkekleri cilt kanserinden koruyor

PAYLAŞ

Ohio Üniversitesi’nden bilim adamları, domatesin yüksek oranda tüketilmesinin erkekleri cilt kanserinden koruyabildiğini açıkladı. Fareler üzerinde bir çalışma yapan uzmanlar, uzunca bir süre domates tozu ihtiva eden diyetlerin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden bir miktar koruduğunu keşfetti. Bu olgunun sadece erkekler için geçerli olduğunu söyleyen uzmanlara göre, hastalığa yakalananların sayısının sağlıklı kalanlara oranının kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı olmadığını söylüyor.

Uzmanlar, 35 hafta boyunca farelerin bir kısmına domates tozu ihtiva eden diyetler verdi. Sonra fareler ultraviyole lambaların altına yerleştirildi. Domatesleri yiyenlerde cilt kanseri oranı yemeyenlere nazaran iki kat daha az gelişti.

Daha önce yayınlanmış olan bilimsel makalelere göre, erkek derisi güneş ışığına daha hızlı tepki verir, tümörler kadınlara oranla hızlı ve daha fazla büyür. Bu çalışmada bilim adamları, domates tozu ile beslenen erkeklerde tümörlerin daha yavaş geliştiğini saptadı.