Ana sayfa Editörden Taşgetiren: Batı Erdoğan’ın zayıflatılması gibi bir strateji izleyecek

Taşgetiren: Batı Erdoğan’ın zayıflatılması gibi bir strateji izleyecek

PAYLAŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “Dünya liderliği o kadar havalı değil, Erdoğan’la 10 günde bir konuşmak zorundayım” sözleri sonrası başlayan tartışmalara değinen Star yazarı Ahmet Taşgetiren, Batı’nın Erdoğan’sız bir Türkiye hedeflediğini söyledi.

Taşgetiren’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Erdoğan’lı bir Türkiye’ye karşı negatif tavır Batı’da kategorikse “Erdoğansız bir Türkiye”yi hedefleyeceklerdir.

Şu anda Türkiye’nin Batı’ya karşı tavrı kategorikse, hem “Batı’ya karşı var olma” mücadelesi içine girilecek, hem de “Batı’yı yenme” şartları aranacaktır.

Şu andaki görünüm, daha çok bu intibaı veriyor. Batı’nın dili, “düşmanca”, bizim dilimiz de “Malazgirt’te, Çanakkale’de kimlerle mücadele ediyorsak şimdi de onlarla mücadele ediyoruz” boyutunda.

Nasıl seyredecek bu mücadele?

2019 kritik bir tarih.

Muhtemel ki Batı da -ne kadar bütüncül bir strateji izlendiği – izlenebilirliği tartışılabilir olsa da- 2019’a giderken Erdoğan’ın zayıflatılması gibi bir strateji izleyecek. O stratejinin içi nasıl dolacak diye bakıldığında da, muhtemel ki, “Erdoğan’ın yönetim üslubu Türkiye’ye pahalıya mal olacak. Erdoğan’ın yönetim üslubunun bedelini Türk halkı ödeyecek. Dünyadan dışlanacaksınız. AB kapısı kapanacak” gibi yoğun “Erdoğan kötülemesi” içeren bir tavrı göreceğiz.

Yazının tamamı için…