Ana sayfa Logo Altı Suriye için bir aylık ateşkes kararı

Suriye için bir aylık ateşkes kararı

PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’de 30 gün sürecek ateşkes tasarısını oybirliğiyle kabul etti. 

Suriye’nin başkenti Şam’ın yakınlarındaki Doğu Guta’da son zamanlarda Suriye yönetimi tarafından yapılan hava bombardımanında yüzlerce sivilin öldürülmesi ateşkes girişimini gündeme getirmişti. Rusya da ateşkesi yeşil ışık yakmıştı. 

İsveç ve Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı BMGK’nde oylamaya sunuldu. Oybirliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle Doğu Guta’daki ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

Üç kez ertelenen oylamanın ardından açıklama yapan Kuveyt BM Daimi Temsilcisi Mansour Al-Otaibi, “15 evet oyu çıktı. Böylelikle tasarı oybirliğiyle kabul edilmiş oldu” dedi.

KEFRAYA VE FUA’DA DA KUŞATMA KALDIRILSIN’ 

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ‘güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir’ bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ‘ağır hasta ve yaralıların’ tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ‘gecikmeden’ çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Kararda ayrıca insani durumun alarm verdiği Doğu Guta’da da dahil olmak üzere Yarmuk, Fua ve Kefraya’da kuşatmanın kaldırılması istendi.

RUSYA TEMSİLCİSİ: BÜTÜN SURİYE’Yİ KAPSIYOR

BM toplantısı sonrasında Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vassily Nebenzia, ateşkesin bütün Suriye’yi kapsadığının altını çizdi. Nebenzia, gazetecilerin “Ateşkes Afrin’i kapsıyor mu?” sorusuna ise “Evet bütün Suriye’yi kapsıyor” diyerek yanıt verdi.

SURİYE TEMSİLCİSİ: AFRİN VE GOLAN DAHİL OLMALI

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi de toplantıda Suriye adına yaptığı konuşmada, “Ateşkes Afrin ve Golan dahil Suriye topraklarının tamamında uygulanmalı” ifadelerini kullanmıştı.

ABD TEMSİLCİSİ: BÜTÜN ÜLKEDE UYGULANMALI

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de, oylama sonrası yaptığı konuşmada, ateşkesin “tüm ülke genelinde derhal’ uygulanmaya başlaması için çağrı yaptı. 

Doğu Guta’daki bombardımana dikkati çeken Haley, “Bu krize müdahale etmekte çok geciktik” dedi.