Ana sayfa Manşet Siirt’te 6 bin 488 seçmenin kaydı silindi

Siirt’te 6 bin 488 seçmenin kaydı silindi

Beştaş kent dışından seçmen kaydı yapıldığını da savunarak, “bir evde ev sahibinden habersiz 28 seçmen kaydedilmiş” dedi.

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi Siirt İl Örgütü, 31 Aralık 2018 tarihinde Siirt İl Nüfus Müdürlüğü’nde seçmen kayıtlarının alınmaması üzerine yaptığı çalışmada seçmen kayıtlarının silindiğini ortaya çıkardı.

HDP konuya ilişkin parti il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya partinin Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, yöneticiler ve üyeler katıldı.

POLİS ABLUKASI

HDP il binası polisler tarafından ablukaya alınırken, polislerin basın açıklamasını izleyen gazetecilere, “Siirt’te bu kadar basın mensubu var mıydı?” demesi dikkat çekti.

Abluka altında açıklama yapan Beştaş, Türkiye’nin 31 Mart’ta gerçekleştireceği seçimde herkesin bir adalet talebinin olduğunu dile getirerek, “AKP ve yürütme her zamanki alışkanlıklarla hareket ederek yalan ve hırsızlıkla bu seçimi almayı istiyor. Bu bir sır değildir. Kazanmak istediklerini de her fırsatta ilan ediyorlar. Bakınız Meclis Başkanı’nı, görevinden istifa etmeden aday yaptılar. Bu da iktidarın içinde bulunduğu çaresizliği ilan etmektedir” dedi.

‘UYGULAMAYA AYKIRI’

Meclis Başkanı’nın tarafsızlığını koruyarak tüm milletvekillerinin sorunlarına ve çalışmalarına yaklaşması gerektiğini vurgulayan Beştaş, “Anayasa’ya aykırı şekilde iki görevi yerine getirmektedir. Bütün milletvekillerine karşı tarafsız olması gereken Meclis Başkanı bir partinin adayı. Bu uygulamalara aykırı. Bu da tüm illere yayılmış durumda. Ama kimse merak etmesin, biz tüm bunların takipçiyiz” diye konuştu.

‘6488 SEÇMEN KAYDI SİLİNMİŞ’

31 Mart tarihinde yapılacak seçimin hemen ardından kayyımın bavulunu toplayarak Siirt’i terk edeceğini savunan Beştaş, şöyle devam etti:

Bu konuda çabaları nafiledir. Biz onların yolsuzluklarını adım adım takip ediyoruz ve açıklayacağız. Siirt’te 24 Haziran’da 91 bin 20 seçmen varken, şu an ise 90 bin 938 seçmen bulunuyor. İlk görüşte her şey normal görünüyor. Oysa biz ayrıntıyı yakaladık. Siirt’te ölüm olabileceği gibi nakil ve göç de olabilir. İlk görüşte ayrıntıyı tespit ettik. Ne olmuş, daha önce seçmen olup burada on yıllardır evi olan 6 bin 488 seçmenin kaydı silinmiş. Onların haberi var mı? Yok. Her gün yurttaşlar buraya gelip oyumuzu çalabilirler mi diye soruyorlar. Biz de bunlara seçmen kütüklerinin açıklanacağını ve tamir edebileceğini söyledik. Hepsi burada, göç etmeyen yurttaşlar.”

‘ASKERLERİN KAYITLARI BİLE YAPILDI’

Seçmen kütüklerini tek tek incelediklerini ifade eden Beştaş, “Bir evde, ev sahibinden habersiz 28 seçmen kaydedilmiş. Bunların yanı sıra şimdilik sadece bir iddia ama biz ortaya çıkaracağız. Haberleri olup olmadığını bilmiyoruz ama Başika Kampı’nda bulunan askerlerin dahi Siirt’te kayıtları yapılmış. Siirt halkından oy istemeye yüzleri yok. Burada bir yarış yürütmüyorlar. Sahtecilik ile oyları çalmak istiyorlar. Ama biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

17 OCAK UYARISI

Açıklamanın ardından Beştaş ve beraberindeki partililer, 17 Ocak tarihine kadar seçmen kütüklerinin kontrol edilmesi amacıyla yurttaşlara bildiri dağıttı.