Ana sayfa Ekonomi Sermaye kaçışı hızlandı: Doğrudan yatırım çıkışı gelen yatırımı geçti

Sermaye kaçışı hızlandı: Doğrudan yatırım çıkışı gelen yatırımı geçti

PAYLAŞ

İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve medya bağımsızlığı gibi alanlarda küme düşen Türkiye hatalarının cezasını sermaye kaçışıyla ödüyor. Son 3 yıl içinde 70’ten fazla uluslar arası markanın terk ettiği, 13 bin milyonerin ülkeyi terk edip başka ülkelere göç ettiği Türkiye uluslar arası sermaye çekmek bir yana elindeki sermayeyi de yurtdışına kaptırıyor.

Merkez Bankası verilerine göre yeni iş ve fabrika kurmak anlamına gelen uluslar arası doğrudan yatırım girişinde Türkiye tarihi boyunca ilk kez bu yılın Şubat ayında açık verdi. Şubat ayına ilişkin Ödemeler Dengesi İstatistikleri açıklanırken, yılın ikinci ayında ülkeye gelen 511 milyon dolarlık doğrudan yatırım girişine karşın çıkan para tutarı 779 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son verinin ardından yılın ilk iki ayında gelen yatırım karar çıkan yatırım olduğu görüldü.

Son verilere göre cari açık tutarı yılın iki ayında cari açık tutarı 11.2 milyar dolarla geçen yılın aynı dönemine göre 113 artarken, finansman kalitesi de iyice bozuldu. Türkiye Ocak ve Şubat’taki cari açığının tamamını sıcak para girişleri ve yurtdışından sağlanan kredi borçlarıyla kapattı.

AB reformlarının yapılıp demokraside ilerlemenin sağlandığı 2006-2007 yıllarında Türkiye’ye yıllık doğrudan yabancı yatırım girişi yıllık bazda 20 milyar doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı. Ancak özellikle 2014 yılından itibaren yaşanan demokratik problemler bu tabloyu kararttı.

2014-2017 döneminde yurtiçinden dışarıya sermaye göçü hızlanırken 4 yılda gelen 58 milyar dolara karşın 18 milyar dolar tutarında yatırım ülke dışına çıktı. Bu yılki veriler ise sermaye girişinde çok düşüş olduğunu gösterirken çıkan paranın arttığını ortaya koydu.

 

 

Kaynak: Ahval