Ana sayfa Manşet RTÜK üyesi: Saray kontrolünde oluşturulan özel bir ekip muhalif kanalları sürekli izliyor

RTÜK üyesi: Saray kontrolünde oluşturulan özel bir ekip muhalif kanalları sürekli izliyor

'Yukarıdan gelen talimat öyle. RTÜK içindeki uzmanlar yetmiyor gibi Saray kontrolünde oluşturulan özel bir ekip de muhalif kanalları sürekli izliyor.'

PAYLAŞ

Muhalif televizyon kanallarının ekranlarını karartan ve yayın lisanslarının iptali için kritik süreci başlatan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, Saray’da bir ekibin yayınları takip ettiğini söyledi. AKP Genel Taşçı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Medyada virüs var” sözünün ardından muhalif kanallar için art arda raporlar hazırlandığını ifade etti.

RTÜK Üyesi Taşcı’nın son dönemde yaşananlara yönelik Birgün’den Hüseyin Şimşek’e şu açıklamaları yaptı:

‘RTÜK’TE BAŞKANIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA RAPORLAR HAZIRLANIYOR’

RTÜK’ün en küçük siyasi eleştirileri bile cezalandırdığı bir dönem yaşanıyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

“RTÜK, sektörü düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurulmuş Anayasal bir üst kuruldur. Yasasına göre de idari ve mali özerkliğe sahip ve tarafsızdır. Buna karşın RTÜK her dönem siyasi iktidarların, ülkenin içinde bulunduğu iklimin etkisi altında kalmıştır. Üst Kurul’un yayıncı kuruluşlar üzerindeki baskıcı tutumuna giden yolların taşları, AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte döşenmeye başlandı. Önce kurum dışından partiye yakın isimler üst düzey görevlere getirildi. O güne kadar görevlerini tarafsızlıkla yapan uzmanlar kızağa çekildi. Ebubekir Şahin’in başkan olarak seçilmesiyle kurulun en önemli birimlerinden olan İzleme ve Değerlendirme Dairesi başta olmak üzere tüm birimlerde çalışan deneyim ve liyakat sahibi uzmanlar işlevsizleştirilip, sürüldü. Şu anda sadece başkanın isteği doğrultusunda raporlar hazırlanıyor.”