Ana sayfa Editörden Murat Yetkin: Bölgede sınırlar değişmeye başladı mı yeni sınırların nasıl çizileceğini kimse...

Murat Yetkin: Bölgede sınırlar değişmeye başladı mı yeni sınırların nasıl çizileceğini kimse kestirmez

PAYLAŞ

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından alınan bağımsızlık referandumu kararını ve çevre ülkelere yansımalarını değerlendiren Hürriyeet yazarı Murat Yetkin, “Bölgede sınırlar bir kere değişmeye başladı mı güç politikaları işlemeye başlar ve yeni sınırların nerede, nasıl çizileceğini kimse kestirmez” yorumunu yaptı.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Şimdi Irak’ta Mesud Barzani liderliğinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Suriye’de de PKK’nın uzantısı PYD oralardaki iktidar boşluğunu devletliklerini ilan etme fırsatı olarak görüyorlar.

Bölgede etkili olan bütün devletlerin en azından resmi düzeyde bu girişimlere karşı çıkmasına rağmen İsrail Irak’ta Kürt devleti kurulması için Barzani’nin ilan ettiği 25 Eylül referandumunu desteklediğini ilan etti. Böylece hem can düşmanı saydığı İran ile arasına önemli bir fiziki engel koyarak Suriye ve Lübnan’a ulaşmasını zorlaştıracağını, bu iki ülkeyi daha da zayıflatacağını, hem Irak’ı daha da zayıflatacağını, hem de Arap olmayan, Müslüman ama laik bir devleti destekleyerek bölgedeki Arap-Müslüman etkisini kıracağını düşünüyor.

Bu hamlenin zamanlama bakımından Hamas’ın geri adım attığı bir döneme rastlaması da dikkat çekiyor. Suudi Arabistan ve Mısır’ın baskısı altındaki Katar’ın Müslüman Kardeşlere desteğini azaltmayı kabul etmesiyle Hamas’ın görünümünü düşürerek El Fetih taleplerini kabul etmesi rastlantı değil. Aynı şekilde bu hamle Türkiye’nin hem Suriye, hem Filistin siyasetinde daha az iddialı, daha az heyecanlı bir çizgiye çekildiği bir sırada yapıldı. Suudi Arabistan’da ise belirsizliklerle dolu bir yönetim değişikliği zorlanıyor.

Bölgedeki manzara, her gün yeni bir aktörün daha fazla rol talebiyle dahliyle giderek daha da karmaşık hale geliyor, gerilim artıyor.

Bu coğrafyada bu kadar aktörün sahneye çıktığı her durumda o oyunu sorunsuz bitirmek imkânsız hale gelmiştir bugüne dek.

Mevcut tablo ne yazık ki yakın gelecekte daha fazla gerilim, yeni çatışma eksenleri ve muhtemelen sınır değişikliklerine gebe.

Ancak şu unutulmamalı ki, bölgede sınırlar bir kere değişmeye başladı mı güç politikaları işlemeye başlar ve yeni sınırların nerede, nasıl çizileceğini kimse kestirmez; tıpkı bir asır önce olduğu gibi.

Yazının tamamı için…