Ana sayfa Editörden Mehmet Yılmaz’dan 17/25 Aralık eleştirisi: Hukuk devletinde böyle keyfi af tarihleri belirlenemez

Mehmet Yılmaz’dan 17/25 Aralık eleştirisi: Hukuk devletinde böyle keyfi af tarihleri belirlenemez

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Gülen Cemaati ile bağlantı’ için 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını milat olarak kabul ettiğini hatırlatan Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, aynı tarihi adalet sisteminin de milat olarak kabul etmesini eleştirdi.

Yılmaz, “Hukuk devletinde böyle keyfi af tarihleri belirlenemez. Bugün o suçları soruşturmaktan imtina eden her savcı suç işliyor” diye yazdı.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Partimizin çatısı altında FETÖ ile iltisaklı olanları barındırmayız” dedi. “İltisak”, “ilişkili” anlamına geliyor.

Şimdi bu FETÖ ile “iltisak” durumu biraz karışık aslında.

İddia ediyorum ki bu partinin aktif üyelerinden olan ya da ilçe, il yöneticisi konumunda olan herkes hayatının bir döneminde bu örgüt ile “iltisaklı” oldu.

Düşünün ki partinin en tepesindeki şahıs bile onlara “ne istedilerse veriyordu”.

Sonra günün birinde vermekten vazgeçti, onlar da istemekten vazgeçtiler ve bir iktidar mücadelesine girişip darbe yapmaya kalkıştılar ve kaybettiler.

Cumhurbaşkanı bunun tarihi olarak 17–25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını belirlemiş.

Bu tarihten sonraki “iltisak” halini, FETÖ’cü ihanette, örgütün yanında olmak olarak kabul ediyor.

Bu tarihten önceki iltisakları saymıyor çünkü sayacak olsa dedim ya kendisi dahil iltisakı olmayan AKP’li neredeyse yok gibi.

Bu bir parti yönetimi için belirleyici bir durum olabilir.

Yanılmışlar, ki zaten bunu kabul ediyor, bu nedenle Allah ve milletten af da diledi. Yanılgıdan kurtuluş tarihi, bir milat olarak belirlenebilir.

Öte yandan ilginç olan şey, bu tarihi memleketin adalet sisteminin de “milat” kabul ediyor olması.

Oysa kanunlarımız açık. Suçlarla ilgili zamanaşımı süreleri var ve bu süreler bazı suçluların adaletten kurtulmalarına olanak da sağlar.

Ancak, bunun dışında keyfi olarak bir tarih belirleyip o tarihten öncesindeki tutumları meşru, o tarihten sonraki tutumları gayrimeşru ilan etmek, savcıların görevi de değil, haddi de değil.

Bu kanunla yapılması lazım gelen bir işlemdir, yasama faaliyeti içindeki bir yetkidir. Yürütmenin ya da yargının keyfi olarak böyle bir tarih belirlemek yetkisi yoktur.
….
Hukuk devletinde böyle keyfi af tarihleri belirlenemez. Bugün o suçları soruşturmaktan imtina eden her savcı suç işliyor.

Yazının tamamı için…