Ana sayfa Manşet “Trump sonrası koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta neden olduğu sivil ölümler şaşırtıcı...

“Trump sonrası koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta neden olduğu sivil ölümler şaşırtıcı oranda arttı”

PAYLAŞ

New York Times köşe yazarı Micah Zenko, son birkaç aydır Amerikan öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Suriye ve Irak’taki hava saldırıları nedeniyle öldürdüğü sivil sayısının önemli ölçüde arttığını yazdı. Savaşların şehir merkezlerinde yaşanmasının da ölümlerin artmasında önemli bir etken olduğunu söyleyen Zenko, Donald Trump başkanlığı sırasında Birleşik Devletler’in, düşen bombaların sayısını yüzde 20 artırdığını söyledi.

İki hafta önce, Amerikan ordusunun hükümet dışı gözlem gruplarının iddialarını kabul ettiğini söyleyen Zenko, “Ağustos 2014’ten beri IŞİD’e karşı savaşan Birleşik Devletler’in önderliğindeki koalisyon, Başkan Trump’ın göreve başlamasıyla dört ay içinde Irak ve Suriye’deki sivilleri şaşırtıcı oranda öldürüyor. Birleşmiş Milletler’in Suriye İç Savaş Soruşturması Komisyonu Başkanı geçen hafta yaptığı açıklamada, sonuçta sivil yaşamda kayda değer bir kayıp olduğunu söyledi” diye yazdı.

“Birleşik Devletler ordusu Suriye’deki hava saldırılarının yüzde 95’inden, Irak’taki saldırıların ise yüzde 68’den sorumludur” diyen Zenko yazısında şu ifadeleri kullandı:

“ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) 2 Haziran tarihli bildirisinde, koalisyon güçlerinin hava saldırılarında en az 484 sivilin yanlışlıkla hayatını kaybettiği belirtildi. Bağımsız kuruluşlara göre bu rakam çok daha yüksek. Bağımsız izleme grubu Airwars, koalisyonun hava saldırılarında yaklaşık 4 bin sivilin öldüğünü açıkladı.

Bu kadar çok sivil ölümün yaşanmasının bir nedeni ABD’nin daha fazla bomba atmasıdır. Obama döneminin son aylarıyla kıyaslandığında bu oran yüzde 20 artış gösterdi. Ayrıca, IŞİD’in Irak’taki son kalesi olan Musul gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerde daha fazla bombardıman meydana geldi.

22 bin hava saldırısı öncesinde, askeri yetkililer defalarca sivilleri korumak için ‘her şeyi yapacaklarını’ iddia etti. Bu sözü yerine getirmek sadece doğru olan tek şey değil aynı zamanda teröre karşı verilen mücadelenin uzun vadeli etkinliği açısından stratejik önem taşımaktadır.”