Ana sayfa Yaşam Kemal Gün’ün talebi kabul edildi, kemikler verilecek

Kemal Gün’ün talebi kabul edildi, kemikler verilecek

PAYLAŞ

Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım ve CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder Tunceli Valiliği ile görüştü. Görüşme sonucunda 83 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’ün oğlunun kemiklerinin, aileye teslim edileceği duyuruldu. Kemal Gün ise tüm kemikler teslim edilene kadar eylemini sürdüreceğini açıkladı.

Evrensel’e bilgi veren Barış Yıldırım, Tunceli Valisi ile yaptığı yaptığı görüşme sonucu olay yerinde bulunan insan kemiklerinin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından belediyeye teslimin ardından Kemal Gün’e defnedilmek üzere verileceğini aktardı. Fakat, Valilik ailenin kemikleri nereye defnedeceğini resmi makamlara bildirmesi gerektiğini söyledi.

Olay yerinde bulunan insan kemikleri DNA eşleşmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti. Adli Tıp Kurumu incelemesini tamamladı. Kemiklerin önümüzdeki hafta içinde Cumhuriyet Başsavcılığına ulaşması bekleniyor.

Barış Yıldırım, “Dersim Barosu olarak sürecin Kemal Gün’ün yaşam hakkı açısından daha vahim bir noktaya gelmeden bu şekilde bir sonuca varmış olması bizler için sevindirici olmuştur. Bu durum Kemal Gün’ün kendisine de bildirildi” diye konuştu.

Kemal Gün: Kemikler verilene kadar açlık grevindetim

Öte yandan açlık grevini sürdüren Kemal Gün, “Oğlumun tüm kemiklerini almadan açlık grevini bitirmeyeceğim. Sadece 160 kemik gönderildi. Kendi ellerimle topladığım kemik yarım torbaydı. Hepsini bana versinler. Tüm kemikler bana verilirse Erzurum’da köyüme götürüp defnederim. Kemikler verilene kadar açlık grevindeyim” dedi.

70 yaşındaki Kemal Gün, Dersim Çet Deresi’ne yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren DHKC’li oğlu Murat Gün’ün cenazesini alabilmek için 83 gündür Seyit Rıza Parkı’nda açlık grevi eyleminde.