Ana sayfa Dünya Hollanda’nın Utrecht kentinde silahlı saldırı: 3 ölü

Hollanda’nın Utrecht kentinde silahlı saldırı: 3 ölü

Hollanda'nın Utrecht kentinde, Türkiye asıllı Gökmen Tanış tarafından gerçekleştirildiği belirtilen silahlı saldırıda 3 kişinin öldüğü 9 kişinin de yarandığı belirtildi.

PAYLAŞ

Reuters’ın haberine göre Hollanda’nın Utrecht kentinde silahlı saldırı meydana geldi. Saldırganın tramvay içine ateş etmesi sonrası çok sayıda yararlı ve en az bir ölü olduğu belirtildi. Yüksek önlemler alınan şehirde saldırgan aranıyor.

Saldırının tramvayda meydana geldiği ve yaralılar olduğu belirtildi. Bir kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Independent’da yer alan habere göre, Hollanda polisi aranan şüphelinin 37 yaşında Türkiye asıllı Gökmen Tanıs olduğunu belirtti. Polis; “Polis bu sabah 24 Ekim Meydanı’ndaki olay ile ilgili olarak 37 yaşındaki Gökman Tanış’a (Türkiye doğumlu) dikkat etmenizi talep ediyor. Bu şahsı görürseniz yaklaşmayın ve polisi arayın” açıklaması yaptı.

Görgü tanığı: Tramvay içine büyük bir silahla ateş etmeye başladı

NRC gazetesine konuşan bir görgü tanığı, tramvayda bir erkeğin aniden ayağa kalktığını ve “büyük bir silahla” etrafa ateş etmeye başladığını söyledi. Görgü tanığı şunları anlattı:

“Tramvayın arkasındaydım. Koltuklarda oturan insanlara nişan alıyor gibiydi. Kondüktör hemen kapıyı açmadı. Yanımdaki iki genç pencereyi tekmeleyerek açtı. ben de ordan dışarı kaçtım. Birçok kişi böyle kurtuldu.”

Kentte önlemler en üst düzeye çıkarıldı
AFP’nin aktardığına göre, Hollanda Terörle Mücadele Birimi, saldırının birden fazla yerde yapıldığını belirtti.

Saldırının ardından kentte raylı sistem ulaşımına geçici bir süre için ara verildi. Tramvay istasyonu polis tarafından kordonla çevrildi.

Utrecht polisi saldırganın olay yerinden kaçtığını belirtti. Utrecht kentinde terör alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.

NOS’un haberine göre, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumu (NCTV) Utrecht ve çevresinde güvenlik tehdidi seviyesini bu akşam saat 18:00’e kadar en üst kademeye çıkardı. NCTV yetkilileri saldırının tüm bulgularının terörü işaret ettiğini söyledi. Bölgedeki camiler önlem amaçlı boşaltılırken, bölgedeki okullara öğrencileri güvenlik amaçlı içeride tutmaları cam ve kapıları kapalı tutmaları çağrısı yapıldı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Utrecht’te endişe verici bir durum olduğunu söyledi. Hükümet, kriz masası oluşturdu. Başkent Lahey’de Parlamento ve Başbakanlık binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Kraliyet Özel Birlikleri, kentte otomatik silahlarla devriye geziyor.

Utrecht Belediye Başkanı silahlı saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 9 kişinin de yaralandığını açıkladı.