Ana sayfa Sürmanşet HDP’den yeni ‘Barış Planı’

HDP’den yeni ‘Barış Planı’

PAYLAŞ

HDP, 20 Mayıs’ta Figen Yüksekdağ’ın yerine yeni eş genel başkanı seçmek için toplayacağı kurultayda ‘Barış Planı’ açıklamaya hazırlanıyor.

HDP’de hafta sonu yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Meclis Grubu ortak toplantısında 20 Mayıs’ta yapılacak parti kongresi öncesinde Yüksekdağ’ın yerine seçilmesi gereken Eş Genel Başkan ve 2019’a kadar izlenecek yol haritası tartışıldı.

Geniş kesimleri kucaklayacak

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, konuyla ilgili açıklama yapan Parti Sözcüsü ve Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, “Partimiz geniş kesimleri kucaklayacak bir demokrasi çağrısı hazırlamaya başladı” dedi.

“2013, 2014 ve 2015 Newroz deklarasyonlarından Dolmabahçe Mutabakatı’na kadar toplumu bir arada yaşatacak tüm değer ve metinlerden esinlenilecektir” diyen Baydemir, çatışmasız bir sürecin başlatılması için HDP’nin görevden kaçmayacağını vurguladı.

İçerideki barış bölgeyi de etkiler

Demokratik siyasetin acil gündeminin bölgesel bir barış için çözüm planı geliştirilmesi olduğunu dile getiren Baydemir, şöyle devam etti; “Türkiye’de barış sürecini çatışmaya dönüştüren iki temel neden vardır. Biri 7 Haziran iradesini tanımamak, diğeri Rojova’da açığa çıkacak Kürt iradesine karşı Kürt düşmanlığını ön plana çıkarmaktır. Hükümetin Suriye’de ateşe benzin dönmekten vazgeçmesiyle birlikte içeride de barış politikasının kapıları açılacak. Bu tersinden de mümkündür içerideki barış, Ortadoğu coğrafyasına da sirayet edecektir.”

HDP bir çözüm partisidir

HDP’nin tüm Türkiye halklarının içinde yer alacağı demokrasi ve özgürlük mücadelesinde ısrar edeceğini ve bu konudaki kararlılığını ortaya koyacağını dile getiren Baydemir, tartışma aşamasında olan ‘Barış Planı’ hakkında şunları söyledi:

“Ülkenin çatışmasızlık pratiğinde bir deneyimi vardır. O deneyime geri dönmek; neler yapıldı, neler yapılmadı, bunları incelemek gerekli. Nihayetinde HDP bir çözüm partisidir. HDP, çözümün mücadelesini veren partidir. Çözüm; zalimin zulmünden vazgeçmesi, mazlumun hakkına kavuşmasıdır. Ölümü, savaşı, tekçiliği istemeyen herkese ittifak çağrısında bulunuyoruz. Bu sese kulak verilirse yakın gelecekte pozitif manada siyasi gelişmelere tanıklık edebiliriz.”

Yüksekdağ’ın yerine kim geçecek?

Öte yandan, yargı kararıyla parti üyeliği ve Eş Genel Başkanlığı düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine 20 Mayıs’ta toplanacak kongrede yeni bir isim seçilecek. HDP içerisinde yeni isme yönelik tartışmalar da sürüyor. Hafta sonu yapılan MYK ve Meclis Grubu toplantısında Yüksekdağ’ın yerine geçecek yeni ismin ‘kriterleri’ de belirlendi.

Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yüksekdağ’ın yerine HDP’nin Kürt siyaseti dışındaki bileşenlerinden milletvekili olan bir ismin seçilmesi ihtimali ön planda tutuluyor. HDP’de bu kriterlere en yakın siyasetçi olarak ise Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun ismi öne çıkıyor.