Ana sayfa Kitap Hatay Kitap Fuarı Açıldı

Hatay Kitap Fuarı Açıldı

Hatay’ın kültür birikimine katkı sağlamak ve şehrin sosyal yönünü güçlendirmek için düzenlenen 3. Hatay Kitap Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve yaklaşık 400 bin katılımcının beklendiği Kitap Fuarı’nın açılış programına Hatay Valisi Rahmi Doğan, CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir ve Suzan Şahin, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya, öğrenciler ve kitapseverler katıldı.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Bu yıl üçüncüsünü yaptığımız Kitap Fuarı’nda amacımız yarının geleceğini oluşturan hem çocuklarımızın hem de gençlerimizin bilgiyle donatılması ve onları bilgiyle buluşturmaktır. Hatay’ı fuar şehri yapmak istiyoruz. Yarın 23 Nisan bu fuarı bu tarihte açmak bizi çocuklarımız ve gençlerimiz adına hem mutlu etti hem de gururlandırdı. Fuarımızın her yaştan insanımıza ve çocuklarımız hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur konuşmasında “ Hatay medeniyetler şehri, Hatay hoşgörü şehri, artık son yıllarda Hatay gastronomi şehri, EXPO şehri ve artık fuarlar şehri. Bu fuarda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu vesileyle başta çocuklarımız olmak üzere tüm halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.” diye konuştu.
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Doğan ise “Hatay’da 3.sü düzenlenen Kitap Fuarı’nın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Gençlerimiz ve çocuklarımız bizim her şeyimiz. Çocuklarımızı iyi yetiştirebilmek anlamında çocuklarımızı geleceğe hazırlamak anlamında onlara devlet olarak her türlü imkanı sağlarken çocuklarımızda kitaplarla buluşturmayı ihmal etmememiz gerekir. Bugünün sorunlarını değil, geleceğin sorunlarını çözebilen gençler yetiştirebilmek için çocuklarımızı kitaba dokunur hale getirmeliyiz. İstatistiklere baktığımızda Türkiye’de kitap okuma oranının ne kadar düşük olduğunu ne yazık ki gözlemliyoruz. Sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla iletişimin hızla yayıldığı bir ortamda çocuklarımız kitaplardan git gide uzaklaşmışlardır. Günde 6 saat televizyon izleyen çocuklarımız, günde 3 saat internetle buluşan çocuklarımız ortalama olarak günde sadece birkaç dakika kitapla buluşmaktadırlar. Dolayısıyla çocuklarımızı yazarlarımızla ve kitaplarla buluşturmamız gerekiyor. Bu fuarın da halkımızı kitaplarla, yazarla, yayınevleri buluşturacağına inanıyorum.” dedi.
HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve beraberindeki heyet, açılış kurdelesi keserek Fuar alanındaki stantları gezdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Esnaf Odası tarafından düzenlenen Hatay 3.Kitap Fuarı, 28 Nisan Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

KALİTELİ YAZARLAR HATAY KİTAP FUARI’NDA

Fuar boyunca birbirinden kaliteli yazarlar Hataylı kitap severlerle bulaşacak. 28 Nisana kadar açık kalacak fuarda, yazarların özel serileri, ders ve kültür kitapları özel fiyatlarla satışa sunulacak. 3. Hatay Kitap Fuarı içeriğinde bir çok söyleşi, konferans şiir dinletisi, resim sergisi ve çocuklara yönelik kum boyama, zeka oyunları, yüz boyama gibi etkinlikleriyle misafirlerini ağırlayacak. 150’den fazla büyük yayınevinin katılacağı fuara; Enver Aysever, Ahmet Günbay Yıldız, Metin Özdamarlar, Ali Lidar, Aslı Arslan, Bilal Sami Gökdemir, Dilara Keskin, Merdan Yanardağ, Elçin Eşin, Bircan Yıldırım, Emre Gül, Canan Tan, Koray Yersüren, Büşra Sanay, Kutay Görgülü, Emine Tavuz, N.G. Kabal, T.Y Mazer, Erol Çalı, Zeynep Seyhan, Filiz Puluç, Kemal Hamamcıoğlu, Fırat İzgi, Hüsnü Mahalli, Murat Menteş, Selçuk Erdem, Sümeyye Koç, Sermin Yaşar, Şule Avlamaz, Tunç Balaban, Uğur Koşar gibi birbirinden kaliteli yazarların katılım sağlayarak imza gününde sevenleriyle buluşacak.