Ana sayfa Genel Complicit kelimesi ABD’de 2017’de en çok aranan kelime oldu

Complicit kelimesi ABD’de 2017’de en çok aranan kelime oldu

PAYLAŞ

Kelimenin, sözlüğün arama motorunda üçüncü kez zirve yapması ise, Cumhuriyetçi Partili Arizona Senatörü Jeff Flake’in, Trump’a tepki olarak senatörlüğü bırakacağını açıkladığı basın toplantısında kullanmasıyla gerçekleşti. Senatör Flake, Trump yönetimini ‘’hakikatleri ve etik davranmayı aleni şekilde değersiz gören bir yönetim’’ olarak nitelendirip, partililerine, ‘’buna yardım ve yataklığımızı sona erdirmememizin zamanıdır’’ diye seslenmişti.

Dictionary.com, kamuoyunun ilgisini sözcüğe çeken politik sahadaki bu haberlerin yanı sıra, suç ortaklığı’nın, 2017’nin birçok önemli gündem konusunun da gizli yüklemi olduğuna dikkat çekti. İnsanlığın küresel ısınma ve çevre kirliliğine katkısı, nefret söylemleri ile, beyaz ırkçı Neonazi söylemlerin normalleşmesine göz yumulması, cinsel tacizlere ortam hazırlayan sessizliği bunun örnekleri arasında sayıldı.

Hollywood’un güçlü yapımcısı ve yönetmeni Harvey Weinstein’in yıllarca rol verdiği kadın oyunculara ve kadın çalışanlarına tecavüz ve tacizlerin ortaya çıkmasıyla başlayan tacizlerin ifşa sürecine işaret edilerek, ‘’Eğer gücün istismar edilmesini görmezden gelme kültürü ve ortaklarının sessizliği olmasa bu kudretli adamlar, bu kadar insana bu kadar uzun yıllar boyunca böyle zarar veremezdi’’ denildi.

Yılın sözcüğünü seçmenin, yaşanılan zamanın ruhunu tanımlama girişimi olduğunu kaydeden sözlük açıklamasında, 2017 yılında bunun ‘suç ortaklığı’ olması konusunda, ‘’Bu sözcük bize hareketsiz kalmanın da aslında bir hareket, suça iştirak olduğunu hatırlatıyor. Yanlışların sessiz kalınarak kabullenilmesi bizi bu noktaya getirdi’’ tespiti yapıldı.

Sözlük buna karşılık, hareketsiz veya sessiz kalmayı reddedenler olduğunu da belirterek, Arizona Senatörü Jeff Flake’e, Ocak ayında Washington DC’deki ‘Kadınlar Yürüyüşü’ne ve sosyal medyada cinsel tacizlere duyarlılığı artırmak için #metoo etiketiyle yapılan ifşalara göndermede bulundu.

Dictionary.com geçen yıl da ‘xenophobia (yabancılardan korku)’ sözcüğünü yılın sözcüğü seçmişti.