Ana sayfa Magazin Cem Yılmaz’dan RTÜK’e ‘Netflix’ göndermesi

Cem Yılmaz’dan RTÜK’e ‘Netflix’ göndermesi

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Geçen hafta yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) denetimi kapsamına girmişti.

PAYLAŞ

Instagram hesabından sigara ve alkol kullandığı anların videosunu yayınlayan Cem Yılmaz, “Bu akşam Netflix’te 22.00 de ‘Düşkünüm Sana” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın videosu başta takipçileri olmak üzere birçok ünlü isim tarafından yorum ve beğeni aldı.

NE OLMUŞTU?

Perşembe günü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetimi kapsamına girdi.

RTÜK bundan sonra internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan tüm mecralardaki içerikleri denetleyebilecek.

“İnternet üzerinden yapılan istismarı” önlemek amacıyla hazırlandığı söylenen yönetmeliğin, RTÜK’ün geçmiş kararları dikkate alındığında “internet dünyasında sansür uygulaması için gerekçe olarak kullanılacağı” uyarıları yapılıyor.

NETFLİX’TEN AÇIKLAMA

Söz konusu düzenlemeyle ilgili Netflix sözcüsü, RTÜK ve BTK denetimine girmelerine neden olan değişiklik hakkında şu ifadeleri kullandı;

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

RTÜK tarafından alınan kararın ardından birçok kişi Netflix’in Türkiye’den çekilebileceğini söylemişti. Yapılan bu açıklama ile şirketin şimdilik böyle bir planı olmadığına işaret edildi.