Ana sayfa Editörden Baskın Oran: Memleket sakinleştiği zaman AKP kaybediyor, kutuplaştığı zaman iktidara geliyor

Baskın Oran: Memleket sakinleştiği zaman AKP kaybediyor, kutuplaştığı zaman iktidara geliyor

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek adam rejimi kurmak için attığı adımları hızlandırdığını söyleyen artıgerçek yazarı Baskın Oran, Erdoğan’ın on 1 aydaki tahrik edici söylemlerini hatırlattı. Oran “Memleket sakinleştiği zaman AKP kaybediyor, kutuplaştığı zaman iktidara geliyor” dedi.

Baskın Oran’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan iki yol seçebilirdi: 1)Tek Adam rejimi kurmak için attığı adımları yumuşatmak; 2) Hızlandırmak.

İkinciyi seçti; “Yorulan varsa çekilsin” buydu zaten. Birincinin karizmayı çizdireceğinden ürktüğü için mi, yoksa daha somut bir sebep mi var, anlamak için tahriklerin birkaçını sıralayalım. Son 1 ayda tarih sırasına göre ve kaynak göstererek. Ve bakalım bu sefer hangi bakan “Kendisini ilim adamı diye pazarlamış, yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak” diye terbiyesini bozmayı göze alacak.

30 Haziran 2017 – BBC muhabiri sınır dışı edildi.
01 Temmuz -Erdoğan zorunlu haftalık izni kaldıran kanunu onayladı ve işçilere haftada bir gün izin garantisi getiren kanun maddesi kaldırıldı.
05 Temmuz– Büyükada’da otel salonunda insan hakları toplantısı yapan aydınlar tutuklandı.
10 Temmuz – 10 Ekim Ankara Garı katliamı davasını izlemeye gelen Alman avukat duruşma salonuna sokulmadı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yükseksağ’ın04 Temmuz Salı günkü duruşmasında da yabancı heyetler duruşmaya sokulmamıştı.
12 Temmuz – Erdoğan: “Grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz”. Erdoğan: “Kılıçdaroğlu, sokağa çıkamaz hale gelirsin” .
….
Nedir bunlar sizce? Sakın bunlar, AKP tarafından yaptırılan son iki kamuoyu araştırmasında çıkan 7 Haziran tablosunu ne yapıp edip 1 Kasım’a dönüştürme planının adımları olmasın?

Çünkü bu memleket sakinleştiği zaman AKP kaybediyor, kutuplaştığı zaman iktidara geliyor. Yani, Erdoğan kutuplaştırdığı zaman.

Yazının tamamı için…