Ana sayfa Editörden Barlas: Erdoğan yeniden Genel Başkan seçilince ‘Tarafsız Cumhurbaşkanı’ oyunu nihayet sona erecek

Barlas: Erdoğan yeniden Genel Başkan seçilince ‘Tarafsız Cumhurbaşkanı’ oyunu nihayet sona erecek

PAYLAŞ

Sabah yazarı Mehmet Barlas, cumhurbaşkanının tarafsızlık ilkesinin bir tiyatro oyunu olduğunu savundu. Barlas, 21 Mayıs’ta toplanacak AKP kongresi sonrası Erdoğan’ın partinin genel başkanı seçilmesiyle birlikte, ‘tarafsız cumhurbaşkanı’ oyununun sona ereceğini söyledi.

Barlas’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

AK Parti’nin olağanüstü kongresi 21 Mayıs’ta toplanacağına göre Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli tiyatro oyunu da bu tarihte perdelerini indiriyor olacak. Bu tiyatro oyununun adı “Tarafsız Cumhurbaşkanı”ydı.

Son referandumdaki anayasa değişikliğine kadar bütün anayasalar “Tarafsız Cumhurbaşkanı” oyununu siyaset dünyasına kabul ettirmişlerdi. Gerçi oyuncular da, seyirciler de kimin ne kadar tarafsız olduğu konusunda fazlaca bilgi sahibiydiler. Bu nedenle kimse “Bu bir oyundur” diyerek, gerçek dünyaya dönmek için çağrı yapmak gereğini duymamıştı.

Son tarafsız cumhurbaşkanları olan Abdullah Gül de, Tayyip Erdoğan da AK Parti oyları ile Cumhurbaşkanı seçildiler. Ve 21 Mayıs’taki AK Parti Olağanüstü Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeniden Genel Başkan seçilince bu “Tarafsız Cumhurbaşkanı” oyunu nihayet sona erecek. Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’da sandık başına giden Türkiye’nin kararı “Evet” olunca, partisine döneceğinin sinyalini vermişti.