Ana sayfa Editörden Aydıntaşbaş: İran’la ‘Kürt karşıtlığı’ üzerinden yakınlaşmayı anlamlı ve mantıklı bulmuyorum

Aydıntaşbaş: İran’la ‘Kürt karşıtlığı’ üzerinden yakınlaşmayı anlamlı ve mantıklı bulmuyorum

PAYLAŞ

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akarve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyaretlerinin önemli olduğunu söyleyen Cumhuriyet yazarı Aslı Aydıntaşbaş, Tahran ve Ankara’yı yakınlaştıran, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin geçen haftaki referandumu olduğunu söyledi.

Aydıntaşbaş, “Türkiye’nin İran’la iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmeye, bu ülkenin dünyaya açılmasına aracı olmaya varım. Ancak İran’la “Kürt karşıtlığı” üzerinden yakınlaşmayı anlamlı ve mantıklı bulmuyorum” diye yazdı.

Aslı Aydıntaşbaş’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Ancak kurumsal düzeyde, hele de askeri anlamda, iki devlet hep birbirine uzak durmuştu. Bu durum belli ki değişiyor.
Ankara’nın İran’la yakınlaşmak istemesinin sebeplerine hızlıca bir göz atalım… Bu ülkeyle 400 yıldır değişmeyen bir sınırımız var. İki devlet de bölgenin ‘kadim’ devletlerinden. İran, Türkiye açısından potansiyelini dolduramayan ancak önemli bir ticari ortak. Bağdat’taki rejim üzerinde muazzam etkisi var. İran’ın Batı’yla imzaladığı nükleer anlaşmanın korunması lazım. Suriye’yi istikrara kavuşturmanın yolu, İran’ı ikna etmekten geçiyor vs.
Ancak Tahran’la mevcut yakınlaşmanın altında yatan gerçek sebep, yukarıda saydıklarımın hiçbiri değil.
Malum, Tahran ve Ankara’yı yakınlaştıran, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin geçen haftaki referandumu. İki ülke, ortak strateji belirleyerek KBY’yi sıkıştırmak, haddini bildirmek, en iyi ihtimalle referandum kararından geri çevirmek istiyor.
Bana göre İran’la yakınlaşmak için yanlış motivasyon. Türkiye’nin İran’la iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmeye, bu ülkenin dünyaya açılmasına aracı olmaya varım. Ancak İran’la “Kürt karşıtlığı” üzerinden yakınlaşmayı anlamlı ve mantıklı bulmuyorum. Hele de ciddi bir Kürt nüfusu olan Türkiye açısından…
Ayrıca bu yakınlaşmanın “kalıcı” olacağını da sanmıyorum.

Yazının tamamı için…