Ana sayfa Öne Çıkanlar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ‘cemaat’ operasyonu

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ‘cemaat’ operasyonu

PAYLAŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Gülen cemaatine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında “ByLock” kullandığı iddia edilen çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Soruşturmaya ilişkin Başsavcılık’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Başsavcılığımızca yürütülmekte olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki FETÖ/PDYapılanmasına ilişkin yapılan soruşturmalar kapsamında; Bylock kullanıcısı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığında görevli 60 kişi, bir kısım ilçe belediyelerinden 19 kişi (23 ihraç, 56 kişi faal görevde) Kalkınma Bakanlığından 30 kişi (tamamı ihraç) ve Milli Eğitim Bakanlığından 30 kişi (tamamı ihraç) hakkında gözaltı kararı verilmiş olup gözaltı işlemleri bu sabah itibarıyla başlatılmıştır.”

Konya merkezli 27 ilde operasyon

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Cemaat’in faaliyetlerine katıldıkları iddia edilen kişilere yönelik 27 ilde operasyon başlatıldı. Başsavcılık, daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Cemaat mensuplarına yönelik “anayasayı ihlal”, “yasama organını engellemeye teşebbüs”, “hükümete karşı isyan” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından soruşturma başlattı.Haklarında gözaltı kararı çıkarılan 115 kişiden 30’u yakalandı.

Diyarbakır’da işadamlarına operasyon

Diyarbakır’da, iş adamlarına yönelik ‘cemaat’ operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında 28 işadamı gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde 32 iş adamının evine operasyon düzenledi. Savcılık talimatıyla eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda 28 kişi evlerinde gözaltına alındı. Adreslerinde bulunmayan 4 kişi için yakalama kararı çıkarıldı.

Ceza infaz kurumlarına operasyon

İstanbul ve 6 ilde düzenlenen operasyonlar kapsamında 40’ı ceza infaz memuru 75 şüpheli hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Operasyonlarda şu ana kadar 45 şüpheli gözaltına alındı.