Ana sayfa Gündem “AKP’nin son 15 yılda halka nasıl ihanet ettiğine dair belgeler elimizde”

“AKP’nin son 15 yılda halka nasıl ihanet ettiğine dair belgeler elimizde”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AKP’nin son 15 yılda yaptıklarına dair ciddi çalışmalar içinde olduklarını söyledi. Kaftancıoğlu, “Halka nasıl ihanet edildiğine dair belgeler-bilgiler elimizde” dedi.

PAYLAŞ

Canan Kaftancıoğlu, Birgün’den Uğur Koç’a verdiği röportajda “Bundan sonra İstanbul’u nasıl bir gelecek bekliyor. İktidar medyasında ‘devri sabık’ yaratacağınız iddiaları var. Sizden önceki döneme dair ne gibi tasarruflarınız olacak ve bunları nasıl bir kavramla ifade edersiniz?” sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

Yerel yönetimde ‘iktidarı paylaşma’ anlayışı getiriyoruz

“Kentler, aslında anlayışlar tarafından yönetilir. Yani siz bir kentte bir kişiyi seçersiniz ama aslında orayı seçtiğiniz anlayış yönetir. Bu manada biz sürecin başından beri aynı zamanda İstanbul’da nasıl bir yerel yönetim örneği sergileneceğine dair çalışma yaptık.

Biz bir yıl öncesinden İstanbul’da ‘iktidarı paylaşmak’ diye bir yerel yönetim anlayışı ortaya koyduk. Biz ‘iktidarı paylaşmak’ anlayışıyla piramidi tersine çeviriyoruz. En tepede vatandaş yer alıyor bizim piramidimizde. En sonda ise belediye başkanı. İşte biz bu anlayışa inanarak çalışma yaptık.

AKP’nin son 15 yılda yaptıklarına dair de çok ciddi çalışmalarımız var. Halka nasıl ihanet edildiğine dair belgeler-bilgiler elimizde. Örneğin vakıflara, derneklere – ki bunların hepsi yandaşlardan oluşuyor- belediyeden 847 milyon lira kaynak aktarılmış.

Yapılan ve yapılmayan her şey paylaşılacak

Tüm bu tabloyu görerek biz bu sürece ‘yeni bir başlangıç’ dedik ve öyle yola çıktık. Bundan sonra İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığında yapılan her şeyin merkezinde vatandaş olacak. Her şey şeffaf biçimde yapılacak.

Alınan tüm kararlar piramidi tersine çevirmek diye tariflediğimiz demokratik yöntemlerle alınacak. Yapılanlar da nasıl, ne şekilde, bütçesine kadar vatandaşla paylaşılacak. Yapılamayan da neden ve nasıl yapılamadı, yine vatandaşla paylaşılacak.”