Ana sayfa Gündem AKP, vatandaşı her yönden değerlendiriyor! Poşetlerden hazineye yılda 6,5 milyar lira

AKP, vatandaşı her yönden değerlendiriyor! Poşetlerden hazineye yılda 6,5 milyar lira

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ücretli poşet uygulamasından yıllık yaklaşık 6,5 milyar liralık bir gelir elde edileceğini söyledi. Karaca, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 bütçesi 2,5 milyar lira.

PAYLAŞ

Yani Bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan ücretli poşet uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15 KURUŞU HAZİNEYE AKTARILIYOR

Plastik poşetlerin 2019 başında 25 kuruşa satılmaya başlandığını söyleyen Karaca, “Bu 25 kuruştan satılan poşetin 15 kuruşu genel bütçeye yani hazineye yani Saray’ın bütçesine aktarılacak. Bakanın verdiği rakamlara göre yıllık yaklaşık olarak 6,5 milyar liralık bir gelir elde edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 bütçesi 2,5 milyar dolar. Yani bakanlığın bütçesinin 3 katı oranında bir gelir elde edilecek buradan.” diye konuştu.

PLASTİK AMBALAJ VE KAPLAR NE OLACAK?

Plastik poşetlerin gerçekten çevreye çok ciddi zarar verdiğini ancak sadece plastik poşetlerin değil plastik ambalajların da çevreye zararlı olduğunu kaydeden Karaca, “Bunun için sadece plastik poşetlerden değil plastik ambalajlardan da kurtulmanın yollarının aranması gerektiğini belirttik.” dedi.

Halen marketlerden satılan ürünlerin büyük bölümü plastik ambalaj ve kaplarda bulunuyor. Yoğurttan, et ürünlerine; süt ürünlerinden kuru baklagillere, meşrubatlardan, içme sularına, çikolata ve şekerleme ürünlerinden, deterjan çeşitlerine kadar akla gelen her türlü ürün plastik poşet, kap veya ambalajlarda satılıyor.

Uzmanlara göre plastik poşetlerin paralı hale getirilmesinin, diğer ürünler için düzenleme yapılmadığı takdirde çevreye ciddi faydası olmayacak. Sadece hazine ve parekende sektörü için yeni bir gelir kapısı açılmış olacak.

HER POŞET 25 KURUŞ DEĞİL

Öte yandan plastik poşetlerin 25 kuruşa satıldığı bilgisi de gerçeği yansıtmıyor. İndirim marketlerinde poşetler bu fiyattan satılırken, süper marketler farklı fiyat politikaları uyguluyor. Büyük marketlerde fiyat 40 kuruşa çıkıyor. Hazır giyim sektöründe plastik poşet 50 kuruştan satılıyor.