Ana sayfa Editörden Ahmet Altan: Mahkemeleri hukuk mezbahasına dönmüş bir ülkenin hapishanesinde mutlu ve umutluyum

Ahmet Altan: Mahkemeleri hukuk mezbahasına dönmüş bir ülkenin hapishanesinde mutlu ve umutluyum

PAYLAŞ

Avrupa Parlamentosu’ndaki üç siyasi grubun (Yeşiller, Sosyal Demokratlar, Liberaller) girişimiyle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerin sergisi açıldı. Serginin açılışını Hollandalı Avrupa Parlamento üyesi Kati Piri ve Almanyalı Avrupa Parlamento üyesi Rebecca Harms gerçekleştirdi.

Yedi ayı aşkın bir süredir Silivri 9 No.lu Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve yazdıkları gazete yazıları ve bir televizyon programındaki konuşmaları nedeniyle “darbeye teşebbüs” iddiasıyla suçlanan yazar Ahmet Altan ile kardeşi Mehmet Altan da Brüksel’deki sempozyuma avukatları aracılığıyla birer mesaj gönderdi.

Ahmet Altan mesajında şunları söyledi: “Mahkemeleri hukuk mezbahasına dönmüş bir ülkenin hapishanesinde mutlu ve umutluyum. İnsanlara ve insanlığa olan güvenim hiç sarsılmadı ve hiç sarsılmayacak. Ne olursa olsun onlara güvenim sayesinde hapishanede mutlu ve umutlu şekilde hayatımı sürdüreceğim.”

Mehmet Altan’ın mesajı ise şöyle: “Bu topraklarda insanî bir yönetim söz konusu olmadığı dönemlerde baskı ve zulüm artar. Kendi izine düşmüş çaresiz çıkmazının kurbanları da 2017 yılında biz olduk. Türk tarihi bizim yaşadıklarımızın emsalleriyle doludur. Beyin sahipleri hep zulüm görmüştür. Artık olmayacağını ve bu çirkin çaresizliğin tekrarlanmayacağını sanırdım, yanılmışım.”