Ana sayfa Editörden Abdülkadir Selvi: İşbirlikçi bir Halkbank çalışanı var

Abdülkadir Selvi: İşbirlikçi bir Halkbank çalışanı var

PAYLAŞ

Reza Zarrab’ın tanık konumuna geçtiği Amerika’da süren davada Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla tek sanık pozisyonuna düştü. Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi ise günlerdir sosyal medyada dolaşan bilgiyi köşesine taşıdı.

Sosyal medyadaki iddiaya göre ABD’ye iltica etmiş bir Halkbank çalışanı mahkemeyle işbirliği içerisindeydi. Selvi bu iddiayı kendi bilgisi olarak kaleme aldı ve doğruladı.

Abdülkadir Selvi’nin yazısındaki ilgili bölüm;

“Mahkeme Başkanı Richard Berman’ın, 20 Kasım tarihinde gönderdiği talimatta eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla sanık sıfatıyla yer alırken, belgede Zarrab’dan söz edilmiyor. Hürriyet New York temsilcisi Razi Canikligil, haklı olarak “Jencks materyali’ndeki işbirlikçi Zarrab mı?” diye soruyor. Ancak, sadece Zarrab değil, daha önce Halk Bankası’nda görev yapıp bu süreçte ABD’ye iltica eden ve mahkeme ile işbirliği yaptığı söylenen başka bir isimden de söz ediliyor. Bu isim avukatlara bildirilmiş ancak Amerikan yasaları gereği avukatları Hakan Atilla ile paylaşamamışlar. Bakalım yargılama başlayınca ne tür sürprizlerle karşılaşacağız.

İlk yargılamanın Halk Bankası’nın Amerikan ambargosunu deldiği noktası üzerinde yoğunlaşacağı anlaşılıyor. “İşbirlikçi Zarrab”ın itirafları üzerine yeni iddianameden söz ediliyor. Operasyonun ikinci ve en önemli ayağı böylece başlatılacak. “Erdoğan’ı itibarsızlaştırma” operasyonu deniliyor. New York Times dilinin altındaki baklayı çıkardı. Zarrab işbirliği yaptığı takdirde bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında siyasi sonuçları olabileceğini yazdı. Tabii başarabilirlerse!