Ana sayfa Manşet Erdoğan’ın Rusya dosyası: Vize, yaptırımlar ve Suriye

Erdoğan’ın Rusya dosyası: Vize, yaptırımlar ve Suriye

PAYLAŞ

Erdoğan 9 Mart’ta Rusya’yı ziyaret edecek. 10 Mart’ta gerçekleşmesi planlanan Putin-Erdoğan görüşmesinde, yatırımların artırılması, vize rejimi ve yaptırımların kaldırılması, enerji alanında işbirliği ve Suriye konusu masada olacak.

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin Rus İzvestiya gazetesine verdiği bilgilere göre Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin altıncı toplantısına katılmak üzere Moskova’ya ziyaret gerçekleştirecek. Ayrıca ziyaretin amacının karşılıklı ekonomik işbirliğinin güçlendirmesi olduğu belirtildi. Öte yandan Suriye özelinde bölgesel konuların da detaylı bir şekilde ele alınacağı ifade edildi.

Elbette Türk tarafının resmi açıklamalarda ifade edilenlerin dışında daha büyük beklentilerle Moskova’ya gideceği aşikar.

Türkiye açısından görüşmeyi önemli kılan en kritik iki gündem maddesi ‘Türkiye’ye yönelik uygulanan ihracat yasağı’ ve ‘vize uygulaması’. Buna göre Ankara Moskova’dan, Türk ürünlerine yönelik ihracat yasağının kaldırılması ve Türk vatandaşlarına uygulanan vize uygulamasının tamamen iptal edilmesini isteyecek. Tüm bu kısıtlamalar, Türkiye’nin 2015 yılında Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesi sonrası hayata geçirilmişti. Rusya, başta dış ticaret olmak üzere birçok konuda Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı almıştı.

Erdoğan ve Putin arasındaki son görüşmelerde en önemli gündemin ‘Suriye iç savaşı’ olduğunun altını çizen Rusya Șarkiyat, Uluslararası İlișkiler ve Kamu Diplomasisi Merkezi Müdürü ve Türkolog Vladimir Avatkov İzvestiya’ya yaptığı açıklamada, “Anlaşılan taraflar, Türk birliklerinin Suriye’deki geleceğini tartışacak.” yorumunu yapıyor.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, El Bab’dan sonra hedefin Kürtlerin kontrolündeki Menbiç olduğunu söylemişti. Ancak bölgede yaşanan gelişmeler, Erdoğan’ın planlarının hayata geçirilmesinin o kadar da kolay olmadığını gösterdi. Kürtlerin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bünyesinde bulunan Menbic Askeri Konseyi, Rusya ile ittifak kurulduğunu ve bu kapsamda yönetimi altındaki bazı köylerin hükümete bırakıldığını açıkladı. Böylece Türkiye’nin planladığı Menbiç ya da olası Rakka operasyonu çıkmaza girdi. Erdoğan tarafından memnuniyetsizlikle karşılandığı belirtilen bu konunun da iki liderin görüşmesi sırasında masaya yatırılacağı ifade ediliyor.

Öte yandan Türkiye’nin almayı planladığı hava savunma sistemi için Rusya’yla pazarlıkların yürütüldüğü açıklanmıştı. Erdoğan’ın 10 Mart’taki Moskova ziyaretinde Rusya’dan alınması muhtemel “S-400” hava savunma sistemi için de pazarlıkların yapılabileceği konuşuluyor. Türkiye daha önce, “FD-2000/HQ-9” hava savunma sistemi için Çin’le görüşmelere başlamış ancak NATO baskısı nedeniyle alım yapılamamıştı. Türkiye’nin diğer muhtemel tedarikçileri ise ABD (Patriot) ve Fransız-İtalyan Eurosam Konsorsiyumu (Aster 30 SAMP/T)