Ana sayfa Editörden 16 kadın hamileyken ya da doğumdan kısa bir süre sonra gözaltına alındı

16 kadın hamileyken ya da doğumdan kısa bir süre sonra gözaltına alındı

PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturmalar kapsamında şu ana kadar 145 bin 711 kişinin işine son verildi, 123 bin 558 kişi gözaltına alındı, 57 bin 351 kişi ise tutuklandı. Operasyonlar kapsamında, çok sayıda kadın hamileyken ya da doğum yaptıktan kısa bir süre sonra gözaltına alındı.

Söz konusu operasyonlar toplumun her kesiminden tepki çekerken, bu gözaltıların, darbe girişiminin aydınlatılmasına ilişkin yürütülen soruşturmalara zarar verdiği eleştirileri yapıldı.

Çevrim içi karikatür dergisi ‘Black & White’ın tuttuğu kayıtlara göre, şu ana kadar 16 kadın hamileyken ya da doğumdan kısa bir süre sonra gözaltına alındı:

Nazlı Mert: Ankara Lokman Hekim Hastanesinde 3 Haziran günü bir bebek dünyaya getirdi, aynı gün içinde polis tarafından Gülen gurubna yönelik soruşturma kapsamında yenidoğan bebeği ile tutuklanarak polis merkezine götürüldü.

Esra Demir: 31 yaşında bir öğretmen olan Esra Demir, 4 Haziran günü Batman’da bir bebek dünyaya getirdi ve 5 haziran günü darbe suçlamasıyla polis tarafından bebeğiyle birlikte tutuklanarak Batman Polis Merkezi’ne götürüldü.

Elif Arslaner: Din kültürü öğretmeni olan Elif Arslaner, 31 Mayıs’ta Bursa’da özel bir hastanede doğum yaptı, 2 Haziran’da darbe suçlamasıyla tutuklandı.

Aysun Aydemir: İngilizce öğretmeni olan Aysun Aydemir, 12 Mayıs’ta sezeryanle bir bebek dünyaya getirdi, 15 Mayıs’ta hastanede gözaltına alındı ve bileğine takılan bir elektronik kelepçe ile ev hapsine alındı.

Filiz: 30 yaşındaki Filiz, Mersin’de 7 Şubat’ta doğum yaptı ve darbe suçlamasıyla 8 Eylül’de polis tarafından tutuklandı.

Fadime Günay: Ev hanımı olan 32 yaşındaki Fadime Günay, 29 Haziran’da Alanya Başkent Hastanesi’nde doğum yaptı, darbe suçlamasıyla 30 Haziran’da bebeğiyle birlikte tutuklandı.

Havva Hamamcıoğlu: 10 Haziran’da doğum yapan Havva Hamamcıoğlu’nu polis tutuklamak için hastane kapısında bekledi. Uzun bir beklemenin ardından polis tarafından tutuklandı. Annenin ve bebeğinin nerede olduğu bilinmiyor.

Elif Coşkun: İzmir’de 12 Haziran’da doğum yapan Elif Coşkun, bir muhalefet millletvekilinin verdiği bilgiye göre 13 Haziran’da polis tarafından hastanede gözaltına alındı.

Hatice Avan: Denizli’de 22 Haziran’da bir bebek dünyaya getiren Hatice Avan, Gülen grubu ile bağlantılı olduğu iddiasıyla 23 Haziran’da tutuklandı.

Yasemin Özkul: Bir grup polis, üçüncü çocuğuna doğum yaptıktan hemen sonraki birkaç saat içinde 14 Haziran’da Yasemin Özkul’u bebeğiyle birlikte kısa bir süreliğine gözaltına aldı. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun olaya Twitter üzerinden tepki göstermesi üzerine polis Hizmet Hastanesi’nden ayrıldı.

Yasemin Yılmaz: Yasemin Yılmaz, 3 Temmuz günü İstanbul’un Esenyurt ilçesinde doğum yaptı, doktorun itirazlarına rağmen 6 Temmuz’da tutuklandı.

Fatma Öztürk: İngilizce öğretmeni olan Fatma Öztürk, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Ege Umut Hastanesi’nde doğum yaptıktan birkaç saat sonra 9 Temmuz günü tutuklandı. Hastanede yatağında yattığı sırada polis kendisini yatağa kelepçeledi.

Nuriye Yalçın: İkiz bebeklere hamile olan Nuriye Yalçın, hamileliğinin 4.5’uncu ayında Kocaeli’de doktor kontrolüne gittiği sırada İzmit Medical Park Hastanesi’nde 4 Temmuz günü tutuklandı.

Ayşe Kaya: İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Özel Eslife Hastanesi’nde 25 Temmuz’da doğum yapan Ayşe Kaya, aynı gün bebeğiyle birlikte tutuklandı. Evinden 240 kilometre uzaklıkta bulunan Edirne Polis Merkezi’ne götürüldü.

Sultan Çetintaş: İzmir’de 31 Temmuz günü üçüncü çocuğunu dünyaya getiren Sultan Çetintaş, 1 Ağustos’ta tutuklandı. Sezeryanla doğum yapan Çetintaş, bir günlük bebeği ile İzmir’de mahkemeye çıkarıldı.